Jakie parapety wewnętrzne wybrać?

gru 19, 14 Jakie parapety wewnętrzne wybrać?

Parapety wewnętrzne stanowią rodzaj wykończenia okiennej wnęki. Pełnią one nie tylko swoje oczywiste funkcje, ale również stanowią element dekoracyjny. Z dostępnych na rynku tego typu produktów, do wyboru mamy przede wszystkim parapety wykonane z drewna, kamienia i tworzywa sztucznego.


Parapety drewniane produkowane są najczęściej z drewna sosnowego, dębowego czy też bukowego. Parapet powinien być wykonany z materiału klejonego warstwowo. Ten sposób zapewni nam brak późniejszych odkształceń spowodowanych nadmierną wilgocią lub ciepłem pochodzącym od grzejników, które to przecież najczęściej umiejscowione są właśnie pod parapetami. Drewniane parapety wewnętrzne wykańczane są najczęściej bezbarwnym lakierem, a ich krawędzie są frezowane.
Parapety z rodzaju tych laminowanych i spiekanych wykonuje się z płyt drewnopochodnych. Laminat jest nie tylko przyklejany do płyty, ale dla większej trwałości, również z nią spiekany. Właściwości i wzornictwo takich parapetów jest bardzo zbliżone do laminowanych parapetów. Ich zaletą jest fakt, że ich powierzchnia nie ulega łatwo zarysowaniom, jest odporna na pęknięcia, a sam parapet jest lekki. Laminat z pewnością nie odklei się pod wpływem kontaktu z wodą.
Parapety wykonane z kamienia wykonuje się najczęściej z marmuru lub jeszcze twardszego materiału czyli granitu. Powierzchnia takiego kamiennego parapetu najczęściej jest szlifowana i jeszcze dodatkowo polerowana, co wpływa na ich bardzo estetyczny wygląd. Powierzchnię naturalnie porowatego marmuru należy jednak jeszcze dodatkowo pokryć specjalnym konserwującym płynem. Dzięki temu parapet chroniony będzie przed chłonięciem wody i zanieczyszczeń.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *