Jak założyć domowy zielnik?

sie 12, 16 Jak założyć domowy zielnik?

Bazylia, oregano, lubczyk czy rozmaryn – te aromatyczne zioła sprawiają, że smak przygotowywanych w domu potraw jest doskonały. Jeśli chcemy wzbogacić swoje dania o wyjątkowe nuty smakowe, warto postawić na świeże zioła, a nie te suszone. Skąd je brać? Z domowego zielnika oczywiście!

Uprawa ziół w domowym zaciszu nie jest trudnym zadaniem, ale na początek warto postawić na te najmniej wymagające zioła. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się bazylia, pietruszka czy rozmaryn. Zioła te można z powodzeniem uprawiać w zamkniętym pomieszczeniu, jeśli zielnik ulokujemy na parapecie kuchennym lub na relingu przytwierdzonym do ściany czy przeniesiemy sadzonki do środka po upływie letnich miesięcy.

Jak zacząć?

basil-932079_1280

Na początek należy zaopatrzyć się w sadzonki ziół lub nasiona. To pierwsze rozwiązanie będzie bezpieczniejsze, ponieważ łatwiej będzie nam pielęgnować roślinę już ukształtowaną, niż dbać o nią aż od momentu wysiewu. Zakupione sadzonki należy przesadzić do uniwersalnej ziemi. Stanowisko, na którym ustawimy doniczki z ziołami powinno być słoneczne. W kwestii podlewania należy sprawdzić preferencje poszczególnych gatunków. Przykładowo melisa i mięta najlepiej rosną na wilgotnym podłożu, z kolei oregano powinno być podlewane oszczędnie.

Doniczka ma znacznie

Większość sadzonek możemy z powodzeniem posadzić w donicy, której głębokość nie przekracza 20 cm, ponieważ ich system korzeniowy nie jest rozbudowany. Jednak doniczki to przede wszystkim walory dekoracyjne. Możemy kupić gotowe ceramiczne czy plastikowe doniczki lub wykonać je samodzielnie. Jeśli zastanawialiśmy się, jak odnowić stare donice plastikowe lub nadać nowy blask tym dawno zapomnianym, wykonanie zielnika będzie idealną ku temu sposobnością. Donice możemy przyozdobić różnymi materiałami np. białą koronką czy farbą tablicową. Warto puścić wodze fantazji, ponieważ w ten sposób zyskamy niepowtarzalną ozdobę kuchni.

Więcej inspiracji o tym, jak samodzielnie wykonać doniczki, znajdziesz tu: http://www.babskiswiat.com.pl/jak-odnowic-plastikowa-doniczke.html

Pielęgnacja

Aby zioła rosły bujnie musimy ich doglądać – samo podlewanie i słoneczne stanowisko nie wystarczą. Systematyczne podcinanie górnych pędów sprzyja większemu rozrostowi rośliny. Nawożenie sadzonek ziół nie jest czynnością niezbędną, jednak zasilając podłoże nawozem organicznym na pewno będą one odporniejsze i bujniej urosną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *