Jak utrzymać czystość w łazience?

lis 09, 14 Jak utrzymać czystość w łazience?

Łazienka powinna być oazą higieny, ale niestety nie zawsze nasze łazienki świecą przykładem (i czystością). Na fugach powstaje czarny osad, na bateriach kamień, na zlewie osad z mydła a gąbka staje się siedliskiem bakterii. Jak sobie z tym poradzić?

Trzeba zaznaczyć, że tylko regularne sprzątanie pozwala na utrzymanie łazienki w należytym porządku. Jeśli zaniedbamy czyszczenie wanny lub sedesu, to usunięcie nagromadzonego kamienia może przysporzyć nie lada kłopotu. W sklepach półki uginają się od przeróżnych środków chemicznych, a każdy z nich jest „specjalistą” w walce z określonym rodzajem brudu. Częste mycie łazienki ostrymi środkami czystości niszczy skórę dłoni (można założyć gumowe rękawiczki, ale nie każda gospodyni lubi w nich pracować) oraz czyszczone powierzchnie. Poza tym, wdychanie chemicznych oparów nie jest zdrowe a już na pewno nie jest przyjemne.

Na szczęście istnieją domowe sposoby na walkę z brudem. Wanny wykonane z akrylu mają bardzo delikatną powierzchnię, której nie można czyścić płynami z dodatkiem alkoholu, amoniaku lub granulek i wszelkich drobinek, bo akryl szybko porysuje się. Nie warto myć wanny środkami z dodatkiem kredy, która sprawia, że powierzchnia matowieje, więc nie ma „efektu czystości”. Najlepiej myć wannę miękką ściereczką nasączoną mydłem w płynie bądź mleczkiem do czyszczenia powierzchni akrylowych. W ten sposób uniknie się powstawania trwałych osadów. Bardziej uporczywe plamy można usunąć pastą do zębów. Osad z kamienia zejdzie, jeśli potraktujemy go sokiem z cytryny lub gorącą wodą z octem. Tak samo postępujemy z brodzikiem prysznicowym, jeśli jest wykonany z akrylu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *