Jak utrzymac czystośc w łazience? Cz. II

kw. 09, 15 Jak utrzymac czystośc w łazience? Cz. II

Płytki nad umywalką i nad wanną często są matowe od kropel wody, które wysychają i pozostawiają ślady. Płytki myjemy wodnym roztworem octu, następnie spłukujemy woda i wycieramy do sucha ściereczką nie pozostawiającą paprochów lub papierowym ręcznikiem. Z kolei fugi można bardzo dobrze odświeżyć proszkiem do pieczenia – mokrą szmatką nakładamy proszek i zostawiamy na fugach na kilkanaście minut, spłukujemy.

 

Umywalka to kolejny punkt, o którym nie można zapomnieć. Domowym sposobem na lśniącą umywalkę jest przetarcie jej powierzchni solą z terpentyną. Zmorą na umywalce jest osad z mydła. Aby temu zaradzić należy zawsze odkładać kostkę mydła na mydelniczkę, nigdy bezpośrednio na umywalkę, lub używać mydła w płynie.

Problematyczne są także kabiny prysznicowe, bo szklane drzwi szybko matowieją i widać na nich zacieki od wody oraz osad z kamienia. Najlepiej byłoby po każdej kąpieli przecierać kabinę ściągaczką do wody, podobną do tej, jaką czyści się szyby samochodowe. Oczywiście, nie zawsze chce się to robić, więc zacieki powstaną prędzej czy później. Kamienia a także grzybów i pleśni można pozbyć się myjąc powierzchnię mieszaniną wody, octu i sody oczyszczonej. Takim samym roztworem można czyścić parawany nawannowe czy kompakt wc.

Gąbka, która codziennie myjemy całe ciało to znakomite środowisko dla bakterii. Aby je zlikwidować, nie trzeba używać ostrej chemii. Wystarczy jedna cytryna. Sok wyciskamy na gąbkę a skórkę kroimy i układamy na gąbce. Całość polewamy wrzątkiem i zostawimy do ostygnięcia.

Aby baterie łazienkowe były lśniące, przecieramy je mokrą szmatką na którą nanosimy drobny popiół z kominka. Z kolei dywaniki łazienkowe w większości można prać w pralce. Wyjątek stanowią te korkowe, które szorujemy wodą z mydłem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *