Jak urządzić przedpokój?

sty 25, 15 Jak urządzić przedpokój?

Remontując lub urządzając dom czy mieszkanie zwykle najbardziej martwimy się o wygląd salonu bądź łazienki, nieco mniej uwagi poświęcając korytarzowi. Ale nie zapominajmy, że przedpokój to przecież pierwsze pomieszczenie, które oglądają nasi goście.

Choć często marzymy o przestronnym korytarzu, w którym możemy się swobodnie rozebrać lub przygotować do wyjścia, to jednak rzeczywistość zwykle pozostawia wiele do życzenia… Na przykład w mieszkaniach z wielkiej płyty przedpokoje są przeważnie ciasne i wąskie, a my mamy wrażenie, że ledwo mieszczą się w nich nawet nasze płaszcze czy kurtki…

Na szczęście nieproporcjonalny korytarz można nieco skorygować – ten mały powiększymy za pomocą odpowiednich kolorów ścian (jasne, np. pastelowe barwy) lub… po prostu robiąc w nim porządek. Często sami niepotrzebnie zagracamy przedpokój, wieszając na wieszakach zbyt dużo rzeczy czy też nie chowając butów.

Standardowym elementem wyposażenia wielu mieszkań jest zajmująca sporą część przedpokoju szafa. To zrozumiałe – zwykle wkładamy do niej oprócz palt także rzeczy sezonowe, narzędzia czy sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak deska do prasowania albo odkurzacz.

Ale może znajdują się w niej przedmioty całkowicie niepotrzebne, które należałoby wyrzucić lub oddać bardziej potrzebującym? Może szafa już dawno przestała cieszyć nasze oczy albo jest mało funkcjonalna, a więc w zasadzie moglibyśmy się jej pozbyć, wstawiając do korytarza zamiast niej zwykłą szafkę czy stojący wieszak na ubrania.

Warto czasem rozważyć podobne kwestie, a jeśli szafa koniecznie musi stać w korytarzu (bo nie mamy np. możliwości zamontowania w nim pawlacza), zdecydujmy się np. na model ze szklanymi drzwiami – to kolejny sprawdzony sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Natomiast wąski i długi przedpokój poszerzymy, jeśli jego krótsze ścinany pomalujemy ciemniejszą farbą, a dłuższe jasną.

Odpowiednio dobrane lustro może stać się największą ozdobą korytarza, np. gdy wisi w ozdobnych ramach, jest pięknie podświetlone  lub powieszono je nad stylową komodą… No właśnie – wybór mebli do przedpokoju jest naprawdę duży, więc nie musimy się zbytnio martwić o to, czy znajdziemy szafkę na buty lub stoik idealnie pasujący do naszego domu.

Wreszcie powinniśmy nadać korytarzowi bardziej indywidualny charakter – koniec z bezosobowym przedsionkiem! Lubisz plakaty? Powieś w korytarzu jakąś antyramę. Interesujesz się fotografią? Wyeksponuj tam zrobione przez siebie zdjęcia. Chcesz ożywić przedpokój? Przyklej na którąś ze ścian ciekawą ścienną naklejkę. Prawda, że od razu lepiej?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *