Jak urządzić małe mieszkanie?

Aranżacja małego mieszkania oznacza duży problem dla jego właścicieli. Jak na niewielkiej powierzchni upchnąć wszystkie potrzebne przedmioty, nie robiąc przy tym bałaganu? Kierując się kilkoma zasadami można dokonać cudów i mini wersję domu zamienić w przytulny i funkcjonalny kącik.

Pracując przy wystroju pomieszczenia należy kierować się zasadą prostoty połączonej z funkcjonalnością. A co należy konkretnie zrobić? Przede wszystkim wykorzystać każdy kąt, dziurę i nierówność na stworzenie półek i skrytek. Całość powinna być zabudowana, by nie przytłaczać chaosem i panującym bałaganem. Zabudowane meble są dużo lepszym rozwiązaniem niż wiszące szafki, na których panuje względny porządek. Najlepiej więc ukryć najwięcej jak się da.

W małym mieszkaniu nie ma możliwości wydzielenia części dziennej i nocnej, dlatego muszą się one wzajemnie przenikać. Dlatego tak często salon przemienia się w sypialnię i odwrotnie. Nie ma sensu zanieczyszczać tak małej przestrzeni, dlatego dobrym rozwiązaniem są składane kanapy i wersalki. Zajmują one mniej miejsca i nie wymagają dodatkowych mebli tj. fotele czy krzesła.

Nie należy także przesadzać z gadżetami, bo najczęściej po prostu nie ma gdzie ich ustawić, a jeżeli nawet uda się je gdzieś upchnąć to wprowadzają niepotrzebny chaos. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzeń wielofunkcyjnych, np. zamiast kupować nowy sprzęt grający, można wykorzystać przenośny odtwarzacz muzyki i dokupić jedynie niewielkie głośniki Alterc. iPod jest niewielkim i przenośnym urządzeniem, więc powinien doskonale sprawdzić się w tej roli.

Tym, co optycznie powiększy wnętrze są jasne kolory. Bardzo dobrze jest skontrastować je z ciemnymi wstawkami, dodatkami w postaci np. obramowań. Nie należy jednak przesadzać, by nie powstał, wspomniany wcześniej, chaos. Powierzchnia mebli i podłoga mogą być ciemniejsze, lecz o jednolitej barwie, pozbawione pstrokacizn. Często stosowanymi trikami projektantów wnętrz jest zabawa światłem i lustrami. W takim przypadku należy odsłonić okna i wpuścić promienie słoneczne, które rozświetla pokoje naturalnym światłem. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczne oświetlenie to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie oświetlenia punktowego. Lustra dobrze ukierunkowane będą odbijać światło i stworzą wrażenie głębi. Kierując się powyższymi zasadami

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *