Jak urządzić małą kuchnię?

sie 14, 13 Jak urządzić małą kuchnię?

Urządzanie małego pomieszczenia może wydawać się wielkim wyzwaniem. Gdy liczy się każdy centymetr należy wyjątkowo starannie przemyśleć to, jak zaaranżować wnętrze. Jednym z najmniejszych miejsc w mieszkaniu jest kuchnia. Jak zatem urządzić ją, by była zarówno funkcjonalna, jak i przestrzenna?

Po pierwsze, w małej kuchni powinniśmy zastosować jak najwięcej jasnych kolorów. Sprawią one, że wnętrze stanie się bardziej przestronne. Warto tutaj wykorzystać jasne barwy zarówno na ścianach oraz suficie, jak i na meblach.  Pamiętajmy przy tym, że barwy sufitu zawsze powinny być jaśniejsze niż barwy ścian. Przy meblach z kolei można zastosować  przeszklone fronty, za sprawą których uzyskamy wrażenie dodatkowe j przestrzeni.

Aby optycznie powiększyć kuchnię, należy również zastosować odpowiednie oświetlenie. Warto tutaj wykorzystać kilka punktów świetlnych zamiast jednego. W tej kwestii ważne jest również odpowiednie oświetlenie blatu. Najlepsze będą w tym przypadku podszafkowe lampki halogenowe. Co więcej, aranżując kuchnię nie zasłaniajmy okien ciężkimi zasłonami – wykorzystajmy tutaj zwiewne firanki, które wpuszczą dużo naturalnego światła do wnętrza.

Każda kuchnia, nawet najmniejsza powinna mieć wydzielone cztery strefy. Są nimi strefa przechowywania, strefa mycia i sprzątania, strefa przygotowywania oraz strefa gotowania i pieczenia. Warto tutaj zaznaczyć, że w strefie przechowywania do której należy głównie lodówka, przydatne jest także przynajmniej 40cm blatu, na którym położymy wyjmowane produkty. W kwestii blatu sprawdzi się szerszy blat (do ok 80 cm), co da nam możliwość wykorzystania miejsca pod ścianą na dodatkowe półeczki czy schowki.

credit check in that it is a promise to pay gold. alt=”mała kuchnia” src=”http://wymarzone-wnetrza.pl/wp-content/uploads/2013/08/kuchnia.jpg” width=”491″ height=”368″ />

Dodatkowo, ciekawym pomysłem są szafki na kółkach, dzięki którym kuchnia wyda się mobilna i w jednej chwili będziemy mieć wszystko pod ręką.

Urządzając małą kuchnię ważne jest także to, by trzymać się zasady trójkąta roboczego. Trójkąt roboczy to przestrzeń, która powstanie z drogi poruszania się pomiędzy zlewozmywakiem, lodówką oraz kuchenką. Takie ustawienie pozwoli na wygodną i sprawną pracę. Dobrze by było, gdyby trójkąt ten był jak najbardziej zwarty, dzięki czemu przebyta droga będzie jak najkrótsza.

Na koniec pamiętajmy o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze, nie należy ustawiać kuchenki tuż przy przejściu lub na końcu blatu roboczego, gdyż łatwo jest w tym miejscu strącić gorący garnek czy patelnię. Po drugie, zlewozmywak nie powinien stać tuż koło kuchenki gazowej lub płyty grzewczej. Po trzecie, z każdej strony płyty grzewczej powinien znajdować się kawałek blatu.

Urządzenie małej kuchni nie  musi się wiązać z ograniczeniami. Pomieszczenie to można urządzić zarówno funkcjonalnie, jak i wygodnie – wystarczy tylko trzymać się kilku zasad, dzięki którym osiągniemy to, co zamierzymy.mała kuchnia

Więcej kuchennych inspiracji znajdziesz na https://www.maxkuchnie.pl/.

3 komentarze

  1. Małe kuchnie czasami mogą być piękniej i przytulniej urządzone jak te duże 😉

  2. Polecam zastosować w kuchni klimatyzację. Nawet w małych kuchniach, klimatyzacja doskonale poprawi warunki pracy. Docencie to nie tylko latem ale również w zimie.

  3. Sama mam mała kuchnię, więc wiem „z czym to się je”. Generalnie dzięki kilku małym sztuczkom da się zrobić coś fajnego nawet z tak małego pomieszczenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *