Jak urządzić bezpieczną łazienkę?

lip 29, 16 Jak urządzić bezpieczną łazienkę?

Łazienka to pomieszczenie, gdzie szczególnie często zdarzają się różnego rodzaju wypadki – na zachlapanej wodą podłodze nie trudno bowiem o poślizgnięcie. Aby nasza łazienka była bezpiecznym miejscem, a korzystanie z niej w pełni komfortowe, warto wyposażyć ją w kilka praktycznych akcesoriów.

Jeśli pośród domowników w naszej rodzinie znajdują się osoby starsze oraz dzieci, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby łazienka była bezpiecznym miejscem. Oto kilka sprawdzonych sposobów na zminimalizowanie ryzyka wypadku w łazience.

Uwaga ślisko!

Już na etapie projektowania łazienki powinniśmy mieć na uwadze bezpieczeństwo. Dlatego warto uwzględnić w pomieszczeniu odpływ podłogowy oraz tak wyprofilować posadzkę, aby rozlana woda np. z pękniętej rury spływała w jego kierunku. Dzięki temu unikniemy również zalania mieszkania. Ponadto w łazience należy postawić o antypoślizgowe płytki – te o szkliwionej powierzchni nie będą raczej dobrym rozwiązaniem.

Poślizgnąć się można również w trakcie kąpieli pod prysznicem, dlatego wybierając brodzik warto zdecydować się na taki, którego powierzchnia jest ukształtowana w sposób zapewniający bezpieczeństwo. Jeśli nie mamy takiego brodzika, warto wyposażyć go w specjalne maty antypoślizgowe.

Elektryka w łazience

Z racji na wilgotność w pomieszczeniu oraz możliwość zachlapania gniazd elektrycznych wodą, wybierając te, które zamontujemy w łazience, najlepiej zdecydować się na te wyposażone w specjalne zabezpieczenia. Posiadają one specjalne klapki z plastiku, dzięki którym krople wody nie dostają się do gniazda.

Dodatkowe akcesoria

W bezpiecznej łazience możemy również uwzględnić różnego rodzaju uchwyty np. w kabinie prysznicowej lub w pobliżu wanny. Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać równowagę na śliskiej powierzchni. Doskonale sprawdzą się także baterie termostatyczne, dzięki którym unikniemy ryzyka poparzenia się zbyt gorącą wodą. Z kolei aby ułatwić dzieciom mycie zębów czy rąk przy umywalce, należy wybrać stabilne stołki lub niskie schodki.

Jak widać, aby zaaranżować bezpieczną łazienkę wcale nie trzeba ponosić znacznych kosztów. Wystarczy odpowiednio dobrać elementy wyposażenia wnętrza, a było ono jeszcze przyjaźniejsze dla wszystkich członków rodziny. Wiele cennych wskazówek odnośnie wyboru kabiny prysznicowej można znaleźć na http://kochamczytac.pl/kabina-prysznicowa-jak-wybrac-najwygodniejsza/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *