Jak pielęgnować drewniany blat kuchenny?

sie 27, 16 Jak pielęgnować drewniany blat kuchenny?

Drewno to jeden z najefektowniejszych materiałów wykończeniowych. Drewniane elementy nadają pomieszczeniom elegancki charakter oraz sprawiają, że wnętrza stają się cieplejsze. Jednak z drewnem należy się obchodzić w szczególny sposób, zwłaszcza jeśli z tego materiału wykonane są blaty kuchenne. Oto kilka porad, dzięki którym będziemy mogli łatwo dbać o swój drewniany blat.

Zanim zamontujemy w swoim domu drewniany blat kuchenny, warto się dowiedzieć jak należy użytkować taką powierzchnię oraz jak o nią dbać. Może się bowiem okazać, że pewne ograniczenia, jakie wiążą się z tego typu blatami, będą dla nas zbyt kłopotliwe.

Profilaktyka

drewno

Nawet najlepiej zabezpieczone drewno jest wrażliwe na działanie wysokich temperatur oraz wilgoci. Dlatego na blacie wykonanym z drewna nie należy stawiać ciepłych naczyń lub garnków zdjętych bezpośrednio z kuchenki. Mogłoby to powodować powstawanie nieestetycznych przebarwień. Podobnie w przypadku wilgoci – wszelkie zachlapania w pobliżu zlewu czy kuchenki należy szybko wycierać do sucha. Ponadto na drewnianej powierzchni łatwo powstają rysy, dlatego krojenie czegokolwiek bezpośrednio na blacie jest absolutnie wykluczone.

Jak widać, użytkowanie drewnianego blatu kuchennego wiąże się z pewnymi ograniczeniami. W artykule http://www.miastokobiet.pl/wybieramy-blat-kuchenny/ możemy przeczytać o kilku innych rodzajach blatów kuchennych, które pozwolą nam osiągnąć równie elegancki efekt.

Czyszczenie

kuchnia

W codziennej pielęgnacji blatu drewnianego nie należy stosować silnych środków czyszczących – mogłyby niekorzystnie wpływać na zabezpieczający drewno lakier lub olej. Najlepiej używać preparaty, które są przeznaczone do drewnianych blatów – tego typu środki mogą mieć zazwyczaj kontakt z żywnością, dlatego są dla nas bezpieczne.

Co jakiś czas warto również odnowić warstwę zabezpieczającą drewno. W przypadku blatów olejowanych, możemy przeprowadzić ich renowacje raz na rok. Ponadto, jeśli na powierzchni blatu pojawiły się rysy, wystarczy nawet ich miejscowe zabezpieczenie olejem. Natomiast w przypadku blatów pokrytych lakierem nie mamy możliwości miejscowej naprawy ubytków. Lakierowanie powierzchni blatu, w zależności od jego kondycji, wystarczy przeprowadzić raz na rok lub dwa lata.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *