Jak konserwować okna?

wrz 03, 14 Jak konserwować okna?

Chociaż nie mamy powodów, aby w tym roku zbytnio narzekać na surowość zimowej aury, to jednak szczelne i zadbane okna należy traktować jako inwestycję, która zwróci się nam w każdych okolicznościach. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na pielęgnację elementów stolarki okiennej w naszych domach.

Odpowiedni wystrój okien oraz lśniące szyby są ważne, ale z drugiej strony nie można zapominać, że okna są nie tylko po to, by cieszyć oko lub dostarczać światła. Przede wszystkim powinny cechować się one dobrą izolacją – tak akustyczną, jak i termiczną. Pamiętajmy np. o wymianie zużytych uszczelek, które straciły swą elastyczność lub odklejają się od okien.

Nie zapominajmy też, że z powodu nieszczelnych okien tracimy wiele cennego ciepła. Jeżeli odpowiednio wcześniej dokonamy ich rutynowego przeglądu, to nasze rachunki za ogrzewanie z pewnością będą niższe. Ale uwaga – szczelność okien jest wielką zaletą, ale i… wadą. Brak dostępu świeżego powietrza w domach czy mieszkaniach przyczynia się bowiem do rozwoju tak szkodliwych dla naszego zdrowia drobnoustrojów. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie nie tylko sprawdzenie stanu wentylacji, ale również zakup okien PCV wyposażonych w nawiewniki.

Jeśli chodzi o ramy, to nie można myć ich uniwersalnymi środkami czyszczącymi (takimi jak płyn do mycia naczyń czy też mleczko), ponieważ ich kwaśny lub zasadowy odczyn naraża na uszkodzenia powłoki antykorozyjne okucia okna. Lepiej więc wybrać specjalne specyfiki z neutralnym pH, które czyszczą, ale też tworzą warstwę ochronną, zabezpieczającą okna przed kolejnymi zabrudzeniami.

Natomiast okucia konserwuje się przynajmniej raz w roku przy użyciu oleju syntetycznego (dostępnego chociażby w pojemniku z wygodnym aplikatorem). Odpowiednim olejem należny posmarować także i te miejsca, w których umieszczone są ryglowania. W ogóle wszystkie części ruchome powinno się solidnie naoliwić oraz upewnić się, czy któryś z metalowych elementów konstrukcji nie jest obluzowany bądź uszkodzony.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *