Jak dopasować doniczkę do rośliny?

kw. 30, 15 Jak dopasować doniczkę do rośliny?

Kupując roślinę, którą chcemy umieścić w domu lub na balkonie, musimy także nabyć odpowiednią doniczkę. Pamiętajmy, że te doniczki, w których sprzedawane są rośliny, najczęściej są zbyt małe lub nietrwałe i po prostu wymagają wymiany na bardziej optymalne naczynie. Jak dokonać właściwego wyboru?

Rodzaj rośliny

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj i wielkość rośliny, dla której kupujemy doniczkę. Jeśli jest ona bardzo mała (na przykład niewielki kaktus) nie ma sensu, by przesadzać ją do wielkiej, wysokiej donicy. Warto wiedzieć, że niektóre rośliny nie potrzebują nawet „normalnych” naczyń; wystarczają im tzw. półdoniczki, odpowiednie dla gatunków o płytkim systemie korzeniowym. Niektóre doniczki powinny być dziurkowane od spodu i stawiane na podstawce – dzięki temu roślina może pozbyć się nadmiaru wody, który często bywa szkodliwy. Należy pamiętać, że większość doniczek jest szersza u góry niż u spodu – jeśli potrzebujemy naczynia do grupowania roślin, wybierzmy nieco rzadziej używaną donicę kwadratową lub prostokątną, popularną w przypadku sadzenia kwiatów balkonowych.

Wygląd roślinydoniczka

Niektóre rośliny lepiej prezentują się w niewielkich, kolorowych doniczkach, inne natomiast dopiero umieszczone w wysokich i monochromatycznych naczyniach doskonale podkreślają urodę wnętrza. Od czego to zależy? Przede wszystkim od budowy rośliny. W przypadku pojedynczych, ale wysokich lub dużych kwiatów donica jest tylko dodatkiem do rośliny; jeśli chodzi o niewielkie i niezbyt rzucające się w oczy krzewy, to właśnie ona pomoże im nabrać właściwego charakteru, szczególnie, gdy są to rośliny użytkowe (na przykład zioła kuchenne).

W zależności od wnętrza

Nie można się oszukiwać – doniczkę zawsze musimy wybierać z uwzględnieniem aranżacji wnętrza, w którym ustawimy roślinę. Jeśli mieszkamy w ascetycznym lub minimalistycznym mieszkaniu czy domu, raczej nie zdecydujemy się na kolorową doniczkę w orientalne motywy lub w wyjątkowo oryginalnym kształcie (na przykład buta bądź dzbanka). W takiej sytuacji również materiał będzie miał duże znaczenie; obecnie dużo osób decyduje się na donice ceramiczne, głównie ze względu na wygodę jej utrzymania i możliwość pokrycia dodatkowymi wzorami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *