Jak dobrać karnisz do pokoju?

kw. 10, 15 Jak dobrać karnisz do pokoju?

Karnisz jest jednym z elementów wyposażenia wnętrza, który dobrze dobrany może nadać pomieszczeniu ciekawego i niepowtarzalnego charakteru. Źle dopasowany może natomiast popsuć całą aranżację. Jedno jest pewne – karnisz ma niebagatelne znaczenie w dekoracji naszych okien.

Wybór karnisza nie jest wcale prosty. Oferta jest ogromna, a trendy zmieniają się praktycznie co chwilę. Dlatego najlepiej kierować się własnym gustem i dopasować karnisz do aranżacji całego pomieszczenia. Na rynku dostępne są karnisze o różnej średnicy, długości, z różnych materiałów i w każdym kolorze. Rzadko decydujemy się na wymianę karniszy, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór. Pojawia się jednak pytanie – do czego właściwie karnisz powinien pasować? Czy powinien być tylko elementem trzymającym zasłony i firany, czy też powinien się wyróżniać na ich tle? Wszystko jest kwestią naszego gustu. Jeżeli nie boimy się odważnych posunięć, to możemy zdecydować się na bardziej wyrazisty karnisz, który już sam w sobie będzie interesującym dodatkiem.

karnisz

Karnisz ma być nie tylko praktyczny i funkcjonalny, ale powinien także pełnić funkcję dekoracyjną. Na szczęście wybór karniszy jest ogromny, dlatego bez problemu znajdziemy taki, który będzie pasował do wnętrza naszego mieszkania. Tradycyjne i najlepiej nam znane to karnisze drążkowe, które są dostępne w przeróżnych kształtach i kolorach, bardzo duży jest także wybór materiałów z których zostały wykonane. Możemy kupować je w kompletach oraz jako pojedyncze elementy, które możemy dowolnie i według własnego uznania łączyć. Swobodnie możemy także dokupować akcesoria do karniszy.

Przy wyborze karnisza musimy wziąć pod uwagę co właściwie będziemy na nim wieszać – dzięki temu dobierzemy model o odpowiedniej średnicy, który udźwignie powierzony mu ciężar. Karnisze 16 mm sprawdzają się przy lekkich firanach. Najpopularniejsze są karnisze o średnicy 19 mm. Kupując karnisz należy pamiętać o odpowiedniej długości – powinien być przynajmniej 40 centymetrów dłuższy od wnęki okiennej (po 20 cm z każdej strony).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *