Jak dobrać dywan do wnętrza?

maj 06, 15 Jak dobrać dywan do wnętrza?

Urządzanie mieszkania wymaga od nas nie tylko pragmatyczności, ale również niezwykłej wyobraźni. Każdy mebel czy sprzęt domowy jest w stanie nadać wnętrzu nowego wyrazu. Tak dzieje się również w przypadku dywanów, które są dla gości jednym z pierwszych rzucających się w oczy elementów wystroju. Jaki dywan powinniśmy wybrać?

W zależności od miejsca

Wybór dywanu zależy przede wszystkim od miejsca, w którym ma się on znajdować; inny wybierzemy do salonu, czyli najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia w naszym mieszkaniu, a inny do sypialni czy pokoju dziecięcego. Musimy zatem pomyśleć, jaki charakter ma pokój, do którego chcemy kupić dywan – jeśli będzie służyć małemu dziecku, warto zadbać o kolorowe wzory lub nadruki, które uprzyjemnią maluchowi zabawę. Z kolei w wypadku salonu czy jadalni postawmy na bardziej jednolite kolory. Warto pamiętać także o fakturze dywanu – najbardziej puchate i miękkie powinny znajdować się w sypialni, zaś najcieńsze i stosunkowo gładkie w przedpokoju.

Dywan jako uzupełnienie wnętrza

Dywan powinniśmy wybierać na końcu urządzania danego pomieszczenia. Dlaczego? Dużo łatwiej jest dopasować kolor i strukturę dywanu do zakupionych już mebli i pomalowanych ścian. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrany produkt nie będzie w zupełnie innym kolorze niż reszta wnętrza. Ze statystyk wynika, że największą popularnością cieszą się kombinacje beżu i brązu, które pasują niemal do każdego pomieszczenia.

Kolory i motywy

Nie ulega wątpliwości, że kolor dywanu bądź motyw, który się na nim znajduje, bardzo mocno oddziałuje na nasz wybór. Nie mogą być to jednak jedyne czynniki, które wpłyną na podjęcie decyzji – całość wystroju musi bowiem ze sobą współgrać. Warto pamiętać, że nie wszystkie rozwiązania pasują do każdego typu pomieszczeń; na przykład kontrastowe, czarno-białe połączenie nie wypadnie dobrze we wnętrzu urządzonym w starym stylu, tak jak wszelkiego rodzaju arabeski i orientalne motywy w mieszkaniu nastawionym na minimalizm. Oprócz wspomnianych już modnych zestawień kolorystycznych chętnie kupowane w tym sezonie są również purpury i fiolety.

loft, wybór dywanu, aranżacja

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *