Jak dbać o meble drewniane?

gru 12, 14 Jak dbać o meble drewniane?

Meble drewniane mogą stanowić ozdobę każdego domu. Należy tylko o nie odpowiednio dbać.

Czyszczenie mebli powinno dokonywać się przede wszystkim regularnie. Jest kilka żelaznych zasad dotyczących sposobów konserwacji przedmiotów z drewna. Dotyczy to zarówno mebli, jak i podłóg. Po pierwsze mebli nigdy nie powinniśmy czyścić samą wodą, ponieważ może uszkodzić ona strukturę mebla. Zamiast wody najlepiej użyć roztworu octy i oliwy w proporcji 1:1. Przygotowany roztwór nigdy nanosimy na szmatkę z mikrofibry i delikatnie polerujemy.

Meble i przedmioty wykonane z mahoniu lub dębu najlepiej czyścić ciepłym piwem. Nabiorą wtedy pięknego połysku. Meble dębowe zaleca czyścić się roztworem ze 100 g soli na litr wody. Meble z drewna orzechowego czyści się przy użyciu nafty. Nigdy nie nakładamy żadnego roztworu ani preparatu bezpośrednio na powierzchnię mebla, tylko na lekko zwilżoną szmatkę, którą delikatnie polerujemy powierzchnię przedmiotu.

Meble lakierowane powinno czyścić się szmatką nasączoną wodą z mydłem lub amoniakiem. Po nałożeniu preparatu wycieramy mebel do sucha. Drewno lakierowane możemy wpierw delikatnie odkurzyć za pomocą specjalnej szczotki do kurzu, a następnie nałożyć specjalny środek pielęgnacyjny, który bez problemu można zakupić w każdym sklepie. Preparat wcieramy okrężnymi ruchami w powierzchnię mebla i dokładnie polerujemy.

Meble olejowane czyścimy szmatką nasączoną specjalnym olejem, który nie tylko oczyści drewno, ale także je doskonale zakonserwuje.

Meble woskowane czyścimy mleczkiem z dodatkiem wosku. Środek pielęgnacyjny nakładamy na suchą szmatkę i okrężnymi ruchami wcieramy w powierzchnię mebla.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *