Jak dbać o drewniane drzwi i okna?

maj 27, 13 Jak dbać o drewniane drzwi i okna?

Prawidłowa konserwacja drewnianych okien i drzwi zapewni nam ich długie funkcjonowanie przez wiele lat. Drewniane okna produkowane współcześnie różnią się od tych, które możemy pamiętać z domów naszych dziadków. Obecnie okna i drzwi wykonywane są z wykorzystaniem najnowszych technologii i z najwyższej jakości materiałów.

Drzwi

Drewniane drzwi należy systematycznie czyścić – drzwi wewnętrzne są narażone w niewielkim stopniu na oddziaływanie czynników atmosferycznych, lecz w trakcie użytkowania mogą pojawić się na nich uszkodzenia mechaniczne. Drzwi najlepiej pielęgnować przy pomocy mleczka lub pasty do konserwacji drewnianych powierzchni. Jeżeli zamierzamy ponownie pomalować drzwi, powinniśmy najpierw dokładnie je oszlifować, aby zlikwidować starsze warstwy farby.

zaluzje

Okna

Nowoczesne okna drewniane są obecnie fabrycznie zabezpieczane przed działaniem zewnętrznych czynników, takich jak promienie słoneczne, wiatr i deszcz. Powłoka lakiernicza najczęściej powinna zapewniać ochronę przez co najmniej kilka lat, jednak wiele zależy od stopnia zanieczyszczenia środowiska i intensywności jego oddziaływania na dom. Stan powłoki lakierniczej powinno się sprawdzać przynajmniej dwa razy w roku, jesienią i po zimie. Szczególną uwagę należy zwrócić na zewnętrzne powierzchnie ram okiennych. Czyszczenie okien kilka razy w roku to bardzo istotna sprawa. Do czyszczenia można stosować np. płyn do mycia naczyń, ponieważ środek, którego będziemy używać, powinien posiadać doskonałe właściwości myjące i odtłuszczające, ale nie powinien zawierać barwników, które mogłyby odbarwić okna. Do czyszczenia ram nie powinno się stosować tych samych środków, których używa się do mycia szyb, ponieważ mogą one zawierać substancje negatywnie oddziałujące na powłoki lakiernicze, co w konsekwencji może spowodować ich uszkodzenie. Odpowiednia pielęgnacja okien to klucz do sukcesu. Na umyte okna należy przy pomocy miękkiej ściereczki nałożyć mleczko przeznaczone do tego celu. Należy pamiętać o tym, że najlepsza temperatura dla tego zabiegu to 10-25st. C, ponieważ powierzchnia ramy nie może być zbyt mocno nagrzana.

Okucia to elementy okien, o których nie powinno się zapominać. Jeśli chcemy zapewnić im ich bezproblemowe działanie, powinniśmy co pół roku smarować je specjalnym preparatem do oliwienia (można posiłkować się również wazeliną lub białym smarem maszynowym). Preparat zapobiegnie suchemu tarciu i ochroni okucia przed korozją.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *