Elastyczna podłoga

cze 05, 15 Elastyczna podłoga

Wielu z nas na samą myśl o remoncie podłogi od razu ma przed oczami gruz, pył i kilkutygodniowy bałagan w domu. I rzeczywiście biorąc pod uwagę wszystkie prace, jakie trzeba wykonać by założyć nowy parkiet to niekiedy szara wizja sprawdza się w stu procentach.

Jeśli jednak nie mamy ochoty na tak ogromne zmiany zawsze możemy spróbować nieco je zminimalizować. Alternatywą do dość drogiej i kłopotliwej w niektórych przypadkach drewnianej podłogi jest tzw. podłoga elastyczna, czyli nic innego jak taka, na której znajduje się linoleum.

Linoleum zupełnie niepotrzebnie kojarzy nam się z czasami PRL-u i typowymi mało estetycznymi wzorami. Obecnie gama wzorów do wyboru jest bardzo duża, a nowe możliwości tego materiału sprawiają, że czasem elastyczna podłoga bardzo przypomina podłogę drewnianą. Dopiero po dokładnym przyjrzeniu się jej, jesteśmy w stanie zauważyć różnicę.

Co to właściwie jest linoleum?
Ogólnie spośród wszystkich rodzajów tego materiału możemy wyróżnić:

  • wykładziny PCV – dość odporne na ścierania, zaleca się ich stosowanie w każdym pomieszczeniu właściwie poza tarasem, czy balkonem,
  • wykładziny z linoleum – wytwarzane są z naturalnych surowców, ich powierzchnia bardzo dobrze broni się przed ścieraniem i zarysowaniami, jeśli linoleum dobrze się zakonserwuje wystarcza na bardzo długo, ten typ materiału stosuje się zarówno w domach, jak i budynkach dla użytku publicznego,
  • wykładziny z kauczuku – ich najważniejszą zaletą jest to, że są zupełnie nienasiąkliwe i do tego bardzo odporne na zniszczenia mechaniczne.

Wykładziny elastyczne co raz częściej są alternatywą dla innych materiałów stosowanych w celu pokrycia podłogi. Zauważa się bowiem, że są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości podłogi. Wystarczy je przetrzeć, by były czyste, a nie jak w przypadku wykładziny szorować przy pomocy szczotki i środków chemicznych.

Wykładziny elastyczne ze względu na ich zdolności amortyzacyjne szczególnie zaleca się do pokoi dziecięcych. Wówczas ciągle spadające przedmioty mają znacznie mniejszą szansę na potłuczenie.
Sam montaż wykładziny elastycznej nie jest także zbyt kłopotliwy. Ogranicza się właściwie do jej położenia na całej powierzchni wnętrza i przycięcia w miejscach, gdzie jest za długa.

Wszelkie potrzebne materiały znajdziemy w każdy porządnym sklepie budowlanym.

farby

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *