Eko-dom

cze 08, 15 Eko-dom

Oszczędzasz wodę, segregujesz śmieci, ale ciągle uważasz, że to za mało? Zainspiruj się najlepszym architektem i designerem – samą naturą! Podpowiadamy, jak urządzić swoje mieszkanie w stylu ekologicznym.

Na razie niestety rzadkością są w naszym kraju budynki ogrzewane np. promieniami słonecznymi, które zużywają prawie 90% mniej energii. Należy jednak sądzić, że w obliczu postępującej degradacji planety podobne rozwiązania będą w przyszłości coraz bardziej popularne.

Ekologiczne wnętrze to przestronne wnętrze, w którym czujemy się swobodnie i z łatwością wypoczywamy. Tak jak w przyrodzie, nie ma tu zbędnych rzeczy, dlatego też postawmy na minimalizm i prostotę (wrażenie pewnej surowości łatwo przełamać np. drewnianymi elementami wyposażenia).

Wybierając wyposażenie do domu, dowiedzmy się, czy zostało ono sporządzone z ekologicznych materiałów, takich jak np. wiklina, rattan, trzcina, sitowie, kamień. A jeśli już decydujemy się na rzeczy ze szkła, sprawdźmy, czy podlegają one recyklingowi. Sięgnijmy również po naturalne tkaniny i tworzywa (len, bawełna, wełna, filc) oraz przedmioty z ceramiki. Dlaczego eko-dodatki są tak cenione? Nie chodzi tylko o piękno zawarte w prostych, naturalnych kształtach, ale również fakt, że rzeczy są często wykonywane ręcznie, a tym samym cechuje je unikalność.

Jeżeli chodzi o meble, to zwróćmy uwagę, czy są trwałe i solidne (chodzi o to, by służyły nam przez długie lata) oraz czy do ich produkcji nie użyto szkodliwych środków (np. toksycznych lakierów). Najlepiej wybrać komplety z litego drewna, chociaż na rynku od dawna dostępne są też meble wykonane np. z tektury.

Jeśli mamy do tego smykałkę, wykonajmy meble czy dodatki sami, wykorzystując np. pozornie niepotrzebne już materiały, a nawet odpady. Ożywmy wnętrze wybierając farby w kolorach które kojarzą się z naturą – odcienie soczystej zieleni, brązy, kolory nieba itp. (sprawdź np. na Castorama.pl). Nie zapominajmy także o roślinach i kwiatach.

Podsumujmy: dom urządzony w stylu ekologicznym to naturalne i przyjazne dla naszego zdrowia materiały, jakość wykonania, oryginalność, a przede wszystkim harmonia oraz łączność z naturą, w czasach, gdy większość z nas tęskni za zielenią żyjąc w miastach pełnych spalin, szkła i betonu…

drewniane wyposazenie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *