Drewno tekowe ozdobą mieszkania

lip 29, 12 Drewno tekowe ozdobą mieszkania

Teak (tek) występuje przede wszystkim w Południowej i Południowo-Wschodniej Azji. Tworzy tam lasy monsunowe, a w porze monsunów zakwita kremowymi, drobnymi kwiatami. Drewno tekowe jest drewnem użytkowym. Jego najwięksi producenci to Birma, Indie i Tajlandia. Sprawdź, gdzie możesz wykorzystać teak.

Drewno tekowe zawiera olejki i kwas krzemowy, a to sprawia, że nie nasiąka wodą. To czyni z niego drewno odporne na wilgoć. Dlatego teak był używany do budowy statków. Również do budowy wagonów kolejowych. Współcześnie jest używany do budowy pokładów żaglowców i jachtów. Wykorzystuje się go również do budowy mebli łazienkowych i kuchennych oraz podłóg drewnianych. Jest to drewno średnio twarde. Im starszy okaz, tym drewno będzie twardsze. Teak ścina się zazwyczaj po piętnastu latach, a może on przeżyć dwieście. O jego wytrzymałości, poza faktem używania go do budowy łodzi, świadczy to, że odnaleziono przedmioty wykonane właśnie z drewna tekowego, a ich wiek oszacowano na ok. 1000 lat.

Podłogi drewniane z drewna tekowego sprawdzi się każdym pomieszczeniu. Zarówno w sypialni, salonie, kuchni jak i w łazience. Jest odporna na wilgoć, więc zachlapanie wodą nie jest dla niej groźne. Do łazienki nie należy jednak wybierać litego drewna tekowego, lepszy będzie parkiet przemysłowy. Teak może znajdować się na całej powierzchni łazienki lub tylko na części. Ci, którzy nie mogą się przekonać do drewna w łazience, mogą podłogę przy wannie lub kabinie prysznicowej wyłożyć kaflami. Teak może też stanowić panel dekoracyjny na ścianie.

Drewno tekowe może również zostać wykorzystane na tarasie. Poza odpornością na wilgoć, jest dość wytrzymałe i odporne na grzyby, pleśń, owady i pasożyty, m.in. na termity. Podłogę na tarasie można wyłożyć deską ryflowaną posiadającą rowki ułatwiające odprowadzenie wody, ale odpowiednia będzie również deska podłogowa przeznaczona do stosowania na zewnątrz. Decydując się na podłogę z drewna tekowego trzeba wiedzieć, że z czasem zmienia ono swoją barwę. Na początku ma ono kolor czekoladowy, ale ciemniejsze i przechodzi w głęboki brąz.

Podłoga z drewna tekowego ociepli każde wnętrze, nada mu przytulności i elegancji. Pasuje zarówno do wnętrz tradycyjnych jak i nowoczesnych. Jest wykorzystywane w podkreśleniu stylu orientalnego, naturalnego, rustykalnego, marynistycznego czy śródziemnomorskiego. Doskonale współgra z ceramiką, szkłem i meblami w podobnej kolorystyce.

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *