Dobrze oświetlone mieszkanie

mar 04, 15 Dobrze oświetlone mieszkanie

Dopasowanie oświetlenia do naszego domu to bardzo ważna decyzja, którą podejmujemy jeszcze na etapie budowy. Dlatego aby w przyszłości uniknąć kucia ścian, warto dobrze zastanowić się nad rozmieszczeniem oświetlenia.

Oświetlenie nie tylko dostarcza nam potrzebnego światła, ale także nadaje klimatu i ociepla wnętrza. Z tego powodu możemy wyróżnić dwa rodzaje oświetlenia: funkcjonalne i otaczające, czyli dekoracyjne. Jeżeli dużo czytamy lub pracujemy w domu, to trzeba pamiętać o zastosowania oświetlenia miejscowego.  Aby takie światło dobrze spełniało swoją funkcję, powinno być ruchome, abyśmy według potrzeb mogli zmieniać kierunek padania światła. W przypadku oświetlania miejsca do pracy trzeba pamiętać o tym, aby osobie praworęcznej światło umieścić z lewej strony i odwrotnie dla osób leworęcznych.

O oświetleniu ogólnym musimy zdecydować już na wczesnym etapie budowy naszego mieszkania. Światło funkcjonalne powinno oświetlać pomieszczenia równomiernie, dlatego ważne jest ich dobre rozmieszczenie. W jadalni żyrandol powinien umieszczony centralnie nad stołem, dlatego powinniśmy przynajmniej mniej więcej wiedzieć gdzie planujemy go postawić. Jeżeli planujemy zakup dużego stołu, warto zastosować dwie lub więcej lamp, z tym że każda powinna mieć osobny włącznik.

swiatlo

Na etapie planowania warto także zdecydować, czy chcemy poprowadzić specjalną instalację niskonapięciową dla oświetlenia halogenowego. Bardzo ważne jest także rozmieszczenie gniazdek w całym mieszkaniu – trzeba je tak rozplanować, aby potem uniknąć zbędnego przeciągania kabli po pokoju. Ciekawym rozwiązaniem jest także zamontowanie przy drzwiach wejściowych włącznika, za pomocą którego będziemy mogli zgasić wszystkie światła.

Coraz częściej decydujemy się na zastosowanie w naszych domach oświetlenia które pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną. Za pomocą takiego światła możemy doświetlić detale w naszym mieszkaniu, czy zwrócić uwagę na szczególnie ciekawe elementy, np. obrazy. Ciekawym rozwiązaniem są także ściemniacze światła, dzięki którym możemy regulować natężenie oświetlenia w pokoju.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *