Czy warto remontować wynajmowane mieszkanie?

Do szczęściarzy należą ci, którzy posiadają własne mieszkanie lub dom. Ale nie każdemu jest dane cieszyć się takim dobytkiem. Wiele osób mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. Szczególnie pierwsze wynajęte mieszkanie to wyzwanie, bo na nowych lokatorów mogą czekać pewne niespodzianki.

Nie chodzi tylko o kruczki prawne, które mogą być zawarte w umowie najmu. Zanim podpiszemy umowę należy bardzo dokładnie obejrzeć lokal, aby nie dać się zaskoczyć ewentualnym niedociągnięciom, usterkom i innym defektom. Jeżeli wynajmujemy używane mieszkanie, to najprawdopodobniej będzie wymagało renowacji. Często zdarza się tak, że trzeba odmalować ściany. Nie jest to problem, jeśli na ich powierzchni nie ma mocnych plam lub nie są poszarzałe od dymu papierosowego. Kwestią , jaką trzeba uregulować z właścicielem lokalu jest to, na jakie kolory pozwala pomalować mieszkanie. Niektórzy wynajmujący nie godzą się na ciemne i intensywne bo trudno je potem zamalować. Trzeba także wyraźnie określić, kto pokrywa koszty malowania.

Większy problem pojawia się wtedy, gdy trzeba wyremontować większe elementy lub coś naprawić. Z założenia powinno to leżeć w gestii właściciela mieszkania Wrocław, niestety w praktyce wygląda to różnie. Jeżeli właściciel nie chce dokonać niezbędnych napraw samodzielnie, to przynajmniej powinien zwrócić poniesione przez lokatorów koszta. Nie opłaca się wynajmującym przeprowadzać większe remonty, jeżeli wiedzą, że będą zajmować mieszkanie krótko.

Najlepiej w umowie wynajmu zawrzeć wszystkie warunki oraz zrobić zapis dotyczący stanu mieszkania przed wynajęciem, aby po zwolnieniu mieszkania, właściciel i wynajmujący nie byli zaskoczeni stanem mieszkania lub dodatkowymi wydatkami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *