Co to jest softloft
Moda na mieszkania w budynkach poprzemysłowych dotarła do naszego kraju i jest jedną z kart przetargowych co bardziej operatywnych deweloperów. Niektórzy z nich proponują kupno lokum w softloftach – czy są one warte naszego zainteresowania?
Budynki poprzemysłowe zyskują drugie życie, które w niczym nie przypomina podstawowej funkcji, jaką miały pierwotnie spełniać. Stare hale fabryczne nie rozbrzmiewają hukiem maszyn, szpitale stoją puste, podobnie jak niegdysiejsze spichlerze, magazyny czy składy. Kiedyś opustoszałe i zaniedbane zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem firm, które przerabiają je na budynki mieszkalne.
Lofty stały się bardzo modne, są też synonimem luksusu. Powodem tego jest nie tylko wysoka cena, ale również przestrzeń, którą się nabywa. Styl industrialny charakteryzują duże powierzchnie, wysokie sufity, potężne okna nierzadko sięgające podłogi oraz elementy konstrukcyjne budynków, które w przeciwieństwie do innych stylów są wyraźnie wyeksponowane, a nie ukryte w ścianach. Wyraźny jest również styl aranżacji mieszkalnych przestrzeni – minimalistyczny i zimny – stanowią go nieliczne, starannie dobrane meble oraz użycie betonu i cegły w wykończeniu pomieszczeń.
Wysoka cena lokum w stylu loft oraz koszty związane z jego utrzymaniem nie odstraszają nabywców. Co więcej – zdarza się, że w niektórych miastach wszystkie możliwe do adaptacji mieszkalnych budynki zostały już przystosowane na potrzeby mieszkalne. A że podaż rodzi popyt i pomysłowość deweloperów jest duża, w aktualne ofercie znaleźć można nową kategorię – softloft. To budynek zbudowany od podstaw, stylizowany na architekturę poprzemysłową, który poza charakterystycznym wyglądem oferuje dużą ilość mieszkań – rzecz jasna z okrojonym metrażem, bez dużej przestrzeni jakże ważnej w standardowym loftcie. Tego typu wnętrza są urządzone w stylu industrialnym, daleko odmiennym od aranżacji w stylu francuskim czy angielskim.
Najnowsze komentarze