Biuro w domu

Nie każdy wychodzi z domu na osiem godzin do pracy. Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jeśli jest to działalność jednoosobowa, polegająca na pracy przy biurku, przeważnie pracuje się w domu. Do tego potrzebne są odpowiednie warunki.

 

Aby zupełnie nie zacierać granicy między życiem prywatnym a pracą, trzeba oddzielić miejsce pracy. Nie powinno się pracować w łóżku, przed telewizorem, na kanapie, przy stole kuchennym itd. Najlepiej wydzielić osobne pomieszczenie, które będzie pełniło funkcję biura. Nie musi to być duży pokój, jeśli nie masz zamiaru przyjmować klientów. Wystarczy małe pomieszczenie, w którym zmieści się biurko, krzesło, regał, drukarka. Jeśli nie mamy możliwości zaaranżowania biura w osobnym pokoju, musimy wydzielić przestrzeń z innego pomieszczenia. Można na przykład „zabrać” część salonu – oddzielić go ścianką i tam ustawić biurko i potrzebne rzeczy.

Biurko, komputer, krzesło, drukarka to podstawowy sprzęt, jednak często nie wystarczy tylko kilka tych rzeczy. Przeważnie potrzeba jakiegoś miejsca, w którym można przechowywać dokumenty, bo prowadzenie własnej firmy generuje ogromne ilości dokumentów. Dlatego przydadzą się regały, półki, szafki, w których pomieścimy segregatory.

Niezwykle ważne jest oświetlenie. Im bliżej do okna tym lepiej, bo oczy mniej męczą się, jeśli czytamy przy świetle dziennym. Często pracujemy w nocy, toteż oświetlenie sztuczne nie może być byle jakie. Skupieniu przy wykonywaniu pracy umysłowej sprzyja światło w kolorze neutralnym lub zimnym – użyjmy żarówek energooszczędnych emitujących światło o takiej barwie, które nie będzie powodowało senności czy ogólnego rozluźnienia – tak jak to się dzieje przy świetle ciepłym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *