Bauhaus czyli nowoczesna klasyka

lip 09, 14 Bauhaus czyli nowoczesna klasyka

Bauhaus to specyficzny i mocno wyróżniający się styl, który diametralnie zmienił podejście do projektowania domów i wnętrz. Minimalizm, oszczędność detali, funkcjonalizm oto pojęcia, które najpełniej oddają ducha Bauhausu. Choć narodził się on niemalże 100 lat temu, do dzisiaj utożsamiany jest z nowoczesnym designem.

Krótka historia Bauhausu

W języku niemieckim Bauhaus można przetłumaczyć jako „budowa domu”. Styl ten ściśle związany jest z działalnością szkoły projektowania w Weimarze i Dessau w latach 1919-1933 roku. Uczelnia powstała dzięki Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Czołowymi postaciami tego nurtu byli: Walter Gropius, Hannes Meyer czy Ludwig Mies van der Rohe. Główne idee stworzonego przez nich nurtu świetnie oddają hasłą: „mniej znaczy więcej” czy „forma wynika z funkcji”.

minimalistyczne wnętrze

Jasne barwy dodają światła i powiększają przestrzeń

Matematyczna prostota

Wnętrza w stylu Bauhaus cechuje przede wszystkim przestrzenność spotęgowana przez obfitość światła wynikającej z jasnej kolorystyki. Dominuje tu prosta i regularna forma oraz kolorystyka. Jeśli pojawia się jakiś mocny kolor zawsze należy on do podstawowej palety barw. Unika się odcieni, półtonów czy wymyślnych mieszanek. Meble w tym stylu przybierają geometryczne kształty bez dodatkowych detali czy zdobień. Ta prostota nigdy nie zahaczała o prymitywizm, przeciwnie, już na pierwszy rzut oka wnętrza w stylu Bauhaus emanują klasą i niezobowiązującą elegancją. Styl ten jednak czasami jawi się jako chłodny i wyrachowany i nie każdy czuje się w nich komfortowo.

szafa wnekowa

Geometryczne, regularne kształty, spora przestrzeń.

Jak zaaranżować wnętrze w stylu Bauhaus?

Jeśli pragniemy stworzyć wnętrze nawiązujące do Bauhausu, postawmy przede wszystkim na jasny i klarowny plan funkcjonalny mieszkania. Najlepiej podzielić wnętrze na strefy o wyraźnie określonej funkcji. Pomieszczenie winno być przejrzyste i jasne. Wszelkie meble oraz domowe utensylia powinno cechować regularność i geometria, natomiast dodatki należałoby ograniczyć do minimum. Stosować prostą i ograniczoną kolorystykę. By zaczerpnąć inspiracji, warto oczywiście przejrzeć wcześniej różne projekty i realizacje tego stylu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *