Bambus nie tylko w doniczce

kw. 23, 15 Bambus nie tylko w doniczce

Chcąc mieć wytrzymałą podłogę, można zdecydować się na takie rodzime gatunki drewna jak grab, dąb czy jesion. Można też wybrać drewno egzotyczne. To najtwardsze to merbau, teak czy jatoba. Ale można też zastanowić się nad podłogą bambusową.

Bambus nie jest drewnem, a rośliną o drewniejących łodygach. Występuje w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Najwięcej jest go w Chinach, gdzie uchodzi za symbol szczęścia. To z Chin pochodzą najczęściej podłogi bambusowe, które zyskują w Polsce coraz większe zainteresowanie. Producenci zachwalają ich twardość, przewyższającą nawet twardość merbau. Ale podłoga bambusowa jest twarda tylko wtedy, gdy została wykonana ze starego bambusa. Starego, czyli takiego, który osiągnął wiek pięciu lub sześciu lat. Młode bambusy nie są zbyt twarde i podłoga z nich wykonana nie jest tak wytrzymała na uszkodzenia, ani zbyt odporna na wilgoć. Niestety przeważnie nie ma możliwość, by to sprawdzić. Warto kupować podłogę bambusową z dobrego źródła. Dobrze też jeśli dostaniemy na nią gwarancję.

Bambus to roślina, która rośnie bardzo szybko. Potrzebuje kilku lat na osiągnięcie dojrzałości. Po ścięciu sama odrasta, więc nie trzeba jej nasadzać. Przycinana, rozkrzewia się. Potrafi osiągnąć wysokość 30 metrów, tworząc wręcz bambusowe lasy. To właśnie takie bambusowe olbrzymy uprawia się z przeznaczeniem na podłogi i inne wyroby. Uprawa bambusa jest uważana za ekologiczną. Choć jest szybka i łatwa, to ceny bambusowych podłóg wcale nie są takie łatwe do przełknięcia. Producenci każą płacić za wysoką jakość.

Ponieważ bambus nie jest drewnem, nie posiada słojów. Posiada swój charakterystyczny wzór. Podłogi bambusowe dostępne są w wersji jasnej lub ciemnej. Zazwyczaj są to barwy żółci, jasnego złota, karmelu, brązu i ciemnego bursztynu. Podłogi bambusowe mogą być dostępne w stanie surowym (warto je wtedy zaimpregnować), lakierowane (by były jeszcze twardsze) lub olejowane. Te ostatnie będą dobrym wyborem do łazienki, gdyż olej dobrze zabezpiecza drewno i chroni od środka. Jeśli wilgoć dostanie się do podłogi, to będzie mogła spokojnie odparować. Lakierowana podłoga może napęcznieć. Poza tym olejowana podłoga jest chropowata, co sprawia, że staje się antypoślizgowa.

Podłoga bambusowa jest polecana do zastosowania przy ogrzewaniu podłogowym, gdyż bambus charakteryzuje się niskim współczynnikiem skurczu i dobrze przewodzi ciepło. Taka podłoga może być użyta w każdym pomieszczeniu, w sypialni, salonie, kuchni, łazience, nawet na tarasie.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *