ABC dekoracji okien

lis 24, 14 ABC dekoracji okien

Niegdyś traktowano je nieco po macoszemu, dziś znowu zaczynami się nimi interesować. Często stanowią centralny element wystroju pomieszczenia – mowa oczywiście o oknach. Dziś całe działy w czasopismach wnętrzarskich, czy wręcz książki, poświęcone są temu jednemu zagadnieniu. Nie ma się co dziwić, okno można i łatwo zepsuć i łatwo zaaranżować, również to w nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu.

W tym przypadku mamy jednak mniejsze pole do popisu. Żeby nie zepsuć, we wnętrzach minimalistycznych najczęściej poleca się po prostu rolety, najlepiej w jednolitym kolorze lub z geometrycznymi wzorami. Żadnych firan, żadnym zazdrosek, czy ozdobnych karniszy. Na to można sobie pozwolić w przypadku aranżacji klasycznej. Jakie pomysły są najczęściej proponowane?

Zasłony plus firanki albo same zasłony, w zależności od wnętrza. Jeśli zostaniemy przy tym pierwszym przypadku, powinniśmy pamiętać, że oba te elementy muszą ze sobą dobrze współgrać. Zacznijmy od firan. W zależności od wnętrza, stopnia nasłonecznienia pomieszczenia i jego ogólnego wystroju, do wyboru mamy firany cieńsze i grubsze. Dodatkowo jedne odznaczają się mnogością wzorów, inne są raczej jednolite. Tutaj również trzeba sugerować się wystrojem wnętrza – jeśli sprawia wrażenie ciężkiego, firany powinny być w podobnym, ciężkim stylu. Co do długości, to ona również jest zależna, zwykle od pomieszczenia – nikt przecież nie pokusi się o to, aby zaserwować sobie firany do podłogi w kuchni, ale w salonie czy w sypialni już jak najbardziej.

Jeśli chodzi o zasłony, to również powinno się je dobierać pod wystrój wnętrz. Szerzej postaramy się o tym napisać przy innej okazji. Teraz uwagę chcielibyśmy zwrócić na sposób ich upinania. Jeśli zrobimy to umiejętnie, okno będzie stanowiło ważny element dekoracji pomieszczenia. Możemy do tego celu użyć gotowych sznurów, bransolet, czy innych akcesoriów.

Odpowiednie udekorowanie okna sprawi, że chętniej będzie nam się przebywać w takim pomieszczeniu. Czasem zmiana jego aranżacji jest dobrym krokiem w kierunku dalszych, bardziej wyrazistych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *