Retro łazienka
Lata dwudzieste i trzydzieste minionego wieku mają to do siebie, że wciąż potrafią nas zachwycać swoim stylem. A jest to styl bardzo elegancki. Powraca nie tylko w modzie, a również w aranżacji wnętrz. Co powiecie na łazienkę urządzoną w stylu retro? Zrzucajcie etole, meloniki i do kąpieli!
Ulubione kolory retro w aranżacji wnętrz to biel i czerń. Dobrze jeśli ściany będą jasne. Nie muszą być białe, mogą mieć kolor kości słoniowej. Posadzka powinna wyglądać jak czarno-biała szachownica, co z pomocą odpowiednich płytek nie jest trudnym do uzyskania efektem. Ceramika powinna być klasyczna, czyli biała. Może mieć zaokrąglone kształty. Stylizowane muszą być baterie łazienkowe. Długie, wygięte, dwuuchwytowe ze stylizowanymi kurkami. Mosiężne, srebrne lub nawet złote. Jeśli chodzi o kąpiel, to najlepsza będzie wanna wolnostojąca na ozdobnych srebrnych lub złotych nogach. Przy wannie koniecznie musi znaleźć się fotel z aksamitnym obiciem. Jeśli nie chcemy rezygnować z prysznica, można postarać się o kafelki z delikatnym kwiatowym motywem. Najlepiej wtedy zrezygnować z drzwiczek prysznicowych na rzecz ścianki i prysznica z odpływem w podłodze, która również takimi kafelkami może zostać wyłożona.
Mebli warto poszukać na strychu i w piwnicy. Może znajdzie się jakaś stara komódka lub szafka. Można też wybrać się na targ staroci. Tam na pewno znajdzie się wiele przedmiotów, które pomogą w uzyskaniu stylu retro, również w łazience. Szkatułki na drobiazgi, stylizowane kinkiety. Sami możemy również postarzeć nowe przedmioty. Można to zrobić wieloma metodami, jedną z najpopularniejszym jest technika decoupage. Polega ona na ozdabianiu przedmiotów papierem z różnymi wzorami, tak by wyglądały one na stare. Warto też zadbać o świece zapachowe.
Przy urządzaniu łazienki w stylu retro trzeba pamiętać, że ten styl lubi duże przestrzenie. Nie znaczy to jednak, że nie można tak zaaranżować małej łazienki. Należy tylko stylizować z umiarem. Czasem dwie, trzy rzeczy wystarczą, by poczuć klimat epoki. W malej łazience jednak podłoga w szachownicę może nie być zbyt widoczna. Można wtedy pociągnąć wzór na część ściany. Warto też pamiętać o lustrze w ozdobnej ramie, które optycznie powiększy pomieszczenie, ale musi znajdować się na gładkiej powierzchni, by rama się nie zgubiła na pstrokatym tle.
Najnowsze komentarze