Wybór zlewozmywaka do kuchni – zobacz, czym się w nim kierować!
Wydawałoby się, że wybór odpowiedniego zlewu do kuchni to bułka z masłem: wchodzimy do sklepu, wybieramy model pasujący do wnętrza i kupujemy. Jednak obecnie oferta zlewozmywaków jest tak duża i różnorodna, że podjęcie dobrej decyzji może sprawić nam niemały kłopot! Dlatego przed wybraniem się do marketu z kuchennym wyposażeniem, warto zorientować się, jakie kwestie będziemy musieli rozstrzygnąć.
Główne cechy zlewozmywaka
Na początku trzeba przyjrzeć się kilku podstawowym cechom, które determinują funkcjonalność zlewozmywaka. Oczywiście ważne są wymiary – powinniśmy dokładnie wymierzyć przestrzeń, jaką chcemy przeznaczyć na zlew i zdecydować pomiędzy 40 a 100 centymetrami szerokości. W tych wymiarach zawarta jest również liczba komór, czyli od 1 do 3. Jeśli zależy nam na wygodzie mycia nieco większej ilości naczyń, wybierzmy minimum dwie komory. Trzecia wnęka jest zazwyczaj odsączarką – to element bardzo przydatny przy myciu warzyw, owoców i drobniejszych naczyń.
Materiał i jego właściwości
Zlewozmywak do kuchni może być kamienny (kompozytowy), chromoniklowany lub ceramiczny (emaliowany). Kamienne zlewy są najdroższe ze wszystkich ich typów, ale wyróżniają się największą odpornością na urazy mechaniczne: ścieranie, zarysowania, uderzenia, a także na bardzo wysokie temperatury. Zlewozmywaki ceramiczne wymagają mniejszego budżetu, są wytrzymałe na zadrapania, temperaturę i detergenty gospodarcze. Niestety – jeśli z dużą siłą uderzy w nie twardy przedmiot (np. kubek, który wymsknie się z rąk), musimy liczyć się z powstaniem pęknięcia. Jeżeli chodzi o zlewy chromowane, mają one jedną uciążliwą wadę – zacieki.
Sposób montażu
W tym aspekcie do wybory mamy zlewy wbudowane, nakładane i podwieszane. Najpopularniejszy jest pierwszy typ: zlewozmywak montuje się od góry w blacie szafki na specjalnej podbudowie. Takie rozwiązanie ma zalety estetyczne, a także jest łatwe w wykonaniu. Najprostsza instalacja to jednak typ nakładany, natomiast wadą takiego montażu jest nieszczelność pomiędzy zlewem a szafką. Ostatnia opcja – podwieszanie – to montowanie zlewozmywaka od dołu blatu, które charakteryzuje się świetnym wyglądem, ale jest nieco skomplikowane.
Gdy podejmiemy decyzję w powyższych kwestiach, możemy zastanowić się nas sprawami pobocznymi, jak np. dopasowanie atrakcyjnego kranu. Pamiętajmy, aby wybierać rozsądnie, a nowy zlew będzie służył nam przez długi czas.
Najnowsze komentarze