Zalety tynków dekoracyjnych

Tynki artystyczne wchodzą na salony, przestały bowiem zdobić jedynie kuchnie czy przedpokoje. Mnogość faktur, struktur i wzorów czyni z nich piękną, ścienną dekorację.

 

Artystyczne wizje tworzone w farbie, mają tę zaletę, że dobrze prezentują się i w nowoczesnych apartamentach i w tradycyjnych wnętrzach. Można je nałożyć i na ściany i na sufit. Mogą udawać naturalne twory przyrody, takie jak trawertyn, piaskowiec – tworzą bajeczne kompozycje, dopasowane kolorystycznie i strukturalnie do naszych estetycznych preferencji. Co ważne – tego rodzaju zdobienie jest długoletnie, wytrzymałe, odporne na zabrudzenia, na pęknięcia, na upływ czasu.

Wzór: trawertyn – unikalne pokrycie dekoracyjne, imitujące naturalny kamień, posiadający charakterystyczne ubytki w powierzchni. Używamy go do cienkowarstwowego nakładania pod tynk, kamień, beton, pod płyty gipsowe, a także na wszelkie podłoża nośne, stosownie przygotowane do remontu. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, pokrywamy ją specjalnym, utwardzającym lakierem. Lakier osadza się w powstałych zagłębieniach, tworząc drugą – dekoracyjną warstwę. Całość imituje skalną przyrodę i pasuje do zastosowaniach w poczekalniach, korytarzach, hallach.

Wzór: gipsy akrylowe w stylu retro – w tym wypadku tynk malujemy, a następnie przecieramy bejcą bądź inną farbą. Jeśli nasze ściany są gładkie, sięgnijmy po specjalną farbę – dwuwarstwową. Pierwsze smagnięcie wymaga użycia wałka, drugie – pędzla krzyżowego albo gąbki. Wykonanie malunku jest dziecinnie proste, a pozwala uzyskać niezwykły efekt. Ponieważ tak ubraną ścianę łatwo się czyści, pasuje ona do kuchni, pomieszczeń gospodarczych.  Gipsy akrylowe działają nieco jak farby do łazienki, dlatego śmiało mogą być stosowane w toaletach lub w pokojach kąpielowych.

Wzór: stiuk, będący rodzajem dekoracyjnej masy wapiennej – akrylowej, nanoszonej szpachlą, kilkoma warstwami na powierzchnię ścian. To ekskluzywne  pokrycie, nawiązujące do stylu antycznego – sprawdza się w salonach, jadalniach, w reprezentatywnych salach. Stiuki z daleka są doskonale widoczną, gdyż pięknie odbijają światło, mają optyczną przestrzenną głębię, sprawdzą się więc nawet w niewielkich pokojach. Tynk ten nakłada się na beton gipsowy i na wszystkie podłoża nośne. Po wyschnięciu warto go zabezpieczyć pokrywą woskową, o funkcji impregnująco – zabezpieczającej, pogłębiającej barwę plus połysk. Tak też powstaje powłoka odporna na szorowanie, wytrzymuje zmywanie wodą z dodatkiem detergentów. Stąd pomysł, by stiuki pojawiły się w łazience, w toalecie. Są one tańsze od marmurów, a świetnie imitują śliską powierzchnię kamienia – odbijają światło i występują w wielu odmianach kolorystycznych, wzorniczych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *