Schody w mieszkaniu
Minęły już czasy, kiedy schody były elementem domu który staraliśmy się ukryć w klatach schodowych. Obecnie są one jednym z najbardziej charakterystycznych akcentów wnętrza. Pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną , dlatego powinniśmy wybrać schody które łączą w sobie oba te elementy.
Mogłoby się wydawać że schody mają nam wyłącznie umożliwiać wyjście na piętro i zejście z niego. Kiedyś rzeczywiście tak było, dlatego dominowały betonowe schody ukryte w klatach schodowych. Mało kto zwracał uwagę na walory estetyczne schodów. Obecnie wiele się w tej kwestii zmieniło. Schody niejednokrotnie stają się głównym punktem w naszym domu. Musimy pamiętać aby były ergonomiczne i przede wszystkim bezpieczne.
Przy wyborze schodów trzeba zwrócić uwagę na takie rzeczy jak wymiary i liczba stopni, ich wysokość i kształt oraz szerokość biegu. Optymalne nachylenie biegu wynosi 30 stopni i raczej nie warto odbiegać od tej reguły. Dobrze dobrane stopnie schodowe powinniśmy być w stanie pokonać jednym krokiem, bez nadmiernego wysiłku. Wymiary stopni wylicza się ze specjalnego wzoru, który pozwoli ustalić nam właściwą wysokość i głębokość poszczególnych stopni. Optymalna wysokość stopnia to 18 centymetrów a szerokość ok. 30. Zwyczajowo bieg, czyli szereg stopni nie przekracza 18 sztuk. Jeżeli potrzebujemy więcej stopni, wtedy dodaje się kolejny bieg, który jest oddzielony spocznikiem.
Do dużych pomieszczeń poleca się schody modułowe, w których elementem nośnym jest moduł centralny. W takich przypadkach możemy pokusić się o rozwiązania inne niż tradycyjne schody biegunowe – schody mogą być ułożone w łuk lub w kształcie litery S. W małym pomieszczeniu warto wybrać schody kręcone. Wymagają one od nas ostrożności przy użytkowaniu, jednak zajmują mało miejsca i dają bardzo duże pole do wyboru ciekawej aranżacji. Ciekawym rozwiązaniem są także schody wspornikowe, których konstrukcja opiera się na umocowaniu boków stopni do jednej ściany. Mamy wrażenie że schody są unoszone w powietrzu.
Najnowsze komentarze