Kuchnia w stylu angielskim
Styl angielski od wieków króluje w swojej ojczyźnie. Jednak również w Polsce można znaleźć urokliwe wnętrza w tym klimacie. Urokliwe, to chyba najlepsze słowo na opisanie tego stylu.
Styl angielski można zastosować zarówno w całym domu jak i w jednym pomieszczeniu. jeśli decydujemy się na drugą opcję, mimo wszystko dobrze by było, aby reszta pomieszczeń była utrzymana w podobnym klimacie, a nie kontrastującym. Nie oznacza to jednak, że styl angielski nie lubi kontrastów. Połączenie rzeczy starych i nowych, nazywane modern country, możemy spotkać w wielu angielskich domach i przenieść je z powodzeniem do naszych wnętrz.
Kuchnia w stylu angielskim to miejsce urokliwe, sielskie, naturalne z nutką romantyzmu. To też miejsce jasne. Do takiej aranżacji nadają się przede wszystkim wnętrza duże i przestronne. Wrażenie dużej przestrzeni potęgują jasne barwy. Przede wszystkim biel, zwłaszcza na meblach kuchennych. Poza kolorem, meble powinny być stylizowane na starodawne lub zdobione rzeźbionymi ornamentami. Do tego metalowe lub ceramiczne uchwyty oraz duża ilość szufladek. Wręcz obowiązkowy w kuchni angielskiej jest przeszklony kredens, a w nim talerze. Eksponowanie naczyń jest typowo angielską dekoracją. Wszelkie i naczynia i porcelana muszą być również utrzymane w odpowiednim klimacie, w tym wypadku retro.
Najlepszymi motywami ornamentacyjnymi są wzory kwiatowe, roślinne, groszki, kropki i kratka. Mogą się one pojawiać na porcelanie, talerzach, kubkach, dzbankach, obrusie, płytkach kuchennych, tapecie czy firankach. Płytki ścienne mogą też być stylizowane na bardzo stare i zużyte. Poza bielą można wykorzystać pastelowy turkus, blady róż, pastelowy żółty, liliowy czy beż. W tych kolorach również mogą wystąpić fronty mebli. Styl angielski lubi drewniane podłogi. Białe deski ładnie się skomponują z białymi lub innymi jasnymi meblami. Można też skontrastować białe meble z czarną podłogą i czarnym sprzętem AGD. Wszelkie kuchenne urządzenia powinny również być utrzymane w stylu retro. Poza drewnianą podłogą, drewniany może być kredens i stół. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby były one w kolorze naturalnego drewna, ale można je również pobielić. Zamiast stołu w kuchni może być wyspa z płytą grzewczą, a nad nią, obowiązkowo, okap. To jednak możliwe jest tylko w dużej kuchni. Jeśli chodzi o baterię zlewozmywakową, to najlepsza będzie długa i zaokrąglona. Styl angielski nie lubi kantów.
Styl angielski charakteryzuje się naturalnością. W tak zaaranżowanej kuchni powinno się wykorzystywać jedynie materiały naturalne. Jednym z nich jest drewno. Podłoga poza czernią i bielą, może być w naturalnym kolorze drewna, najlepiej jasnobrązowym. Do tego bawełna, len, rattan czy wiklina. Pasują również dodatki z mosiądzu. Krzesła można obłożyć jasną lub kwiecistą tkaniną. Mile widziane są też na nich poduszki. Styl ten można nazwać klasyczną elegancją. Dopełnieniem jest bukiet świeżych kwiatów, najlepiej róż albo hortensji. Tych samych, które powinny przeplatać się w różnych elementach kuchni jako motyw dekoracyjny.
Kuchnia w stylu angielskim to idealne miejsce do odpoczynku i rodzinnego przygotowywania posiłków. Jedzenie w takiej kuchni to spotęgowana przyjemność, odrywająca od zmartwień i często szarej rzeczywistości za oknem. Przypadnie do gustu miłośnikom retro klimatów oraz estetom, którzy nie wyobrażają sobie życia bez rzeczy ładnych. Warto zadać sobie trochę trudu i skomponować to, co potrzebne do osiągnięcia takiej stylizacji. Kiedy będziemy już mieć meble, najważniejsze to skupić się na dodatkach, które grają tu bardzo dużą rolę.
Najnowsze komentarze