kolor sufitu to nie wszystko – można go jeszcze udekorować
Pokój można zaaranżować na wiele sposobów, a jego wypełnieniem będzie z pewnością nie tylko podłoga ale też i sufit. Wiele osób zwykło kończyć aranżację sufitu na kolorze pasującym do pomieszczenia. Można pójść o krok dalej i zakupić niedrogie elementy żłobień lub płyty, które znacznie wzbogacą jego wygląd.
Szkoły dekorowania sufitu są właściwie trzy
- Najlepszy efekt osiągniemy, jeżeli zaaranżujemy sufit już na poziomie budowy domu, czy remontu poszczególnych pomieszczeń
- Większość osób kończy aranżacje na malowaniu sufitu – droga ta również może być ciekawa, szczególnie kiedy wykorzysta się farby kolorowe
- Trzeci sposób to dołączanie elementów dekoracyjnych do sufitu i ścian – większość z nich wzajemnie się komponuje lub elementy ze ścian przechodzą płynnie na sufit – mogą to być nawet rośliny.
W tym wpisie chciałbym udzielić wskazówek odnośnie tego, jak można udekorować sufit wedle trzeciej metody.
Po pierwsze
- na sufit możemy nałożyć cienkie płyty ze wzorami, które zmienią jego fakturę
Po drugie
- można stosować dekoracje w postaci żłobień, rzeźb czy rozet
Płyty wzornicze na sufit
Wykładając płyty ozdobne na suficie trzeba wydać niemało pieniędzy, choć znacznie mniej niż na kafelki – 2 metry kwadratowe płyt kosztują od 9 do 18 zł. Żłobienia są przeróżne. Same płyty zazwyczaj są cienkie i montuje się je za pomocą kleju.
Chcąc zyskać trochę na cenie możemy ułożyć płyty w postaci szachownicy pozostawiając białe pola pustymi (bez płyt – widać sam sufit), a czarne zapełnić płytami. Operacja ta wymaga dokładniejszego klejenia – jeżeli będziemy nieuważni łatwo może się coś wylać i ubrudzić sufit. Kleje na szczęście są bezbarwne, wystarczy tylko je zeskrobać.
Płyty na sufit są zazwyczaj białe – żłobienia nadają im interesującego światłocienia. Można też kupić drewniane odmiany płyt, albo imitacje drewna (znacznie tańsze)
Dekoracje i ozdoby
U progu sufitu i ścian możemy wyłożyć interesujące listwy – ze żłobieniami falistymi, owalnymi, bogatymi barokowymi falami, czy proste listwy jak w stylu jońskim w Grecji. W narożnikach można umieścić konsole lub łączenia narożne.
Jeżeli zaś nie chcemy wydawać wiele pieniędzy na elementy dekoracyjne warto w widocznych miejscach zamontować rozety. Mają różne kształty np. kwiatów, mandali, czy zdobionych dysków.
Co ciekawe, większość tych elementów wykonane jest z gipsu, toteż łatwo można je pomalować.
Najnowsze komentarze