Jak tapetować? Praktyczne wskazówki
Jeśli myślimy o odnowieniu wnętrza, a do tej pory nasze ściany pokrywała farba, może czas pomyśleć o zmianach. Jeśli tylko nasze ściany nie są zbyt równe albo marzą nam się wzory to dobrym wyborem okaże się tapeta. Niektórzy jednak omijają ten sposób na wzbogacenie wnętrza, bo wychodzą z założenia, że położenie tapety jest trudne i czasochłonne. Wbrew pozorom ta czynność jest czasem od malowania nawet łatwiejsza.
Od czego trzeba zacząć swoją „przygodę” z tapetowaniem? Oczywiście od wyboru odpowiedniej tapety, jak również jej ilości. Producenci proponują różne kombinacje kolorystyczne, czy wzory, o których nawet nie pomyślelibyśmy, więc jest w czym wybierać. Kiedy już ten etap będziemy mieli za sobą, możemy przejść do właściwych czynności.
Jak tapetować?
Przed tapetowaniem musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, na którą będziemy kładli tapetę. Powinna być ona gładka, więc wszystkie nierówności, czy wybrzuszenia trzeba będzie usunąć. Posłuży nad do tego papier ścierny, pamiętajmy jednak, aby potem usunąć pył, który się w wyniku szlifowania wytworzy. Po szlifowaniu dobrze jest przemyć ściany ciepłą wodą wymieszaną z mydłem malarskim, a następnie dokładnie osuszyć.
Jeśli nasze ściany są już gotowe możemy zabrać się za przygotowywanie kleju. Na rynku jest wiele klejów uniwersalnych, ale też specjalistycznych i zwykle na tapecie dołącza się zalecenia jakiego używać. Jeśli chodzi o rozrabianie, to stosujmy się do instrukcji na opakowaniu, pamiętając, że klej nie może być ani za rzadki, ani za gęsty.
Są dwie metody nakładania kleju. Pierwsza polega na smarowaniu każdego kawałka tapety i nakładaniu jej na ścianę, a drugi, który polecamy charakteryzuje się tym, iż klej nanosimy na fragment ściany i na to kładziemy tapetę. Dobrze będzie przygotować sobie suchą, miękką ścierkę, którą będziemy mogli wygładzać ewentualne wybrzuszenia, czy niedociągnięcia, dzięki czemu możemy mieć pewność, że tapeta będzie idealnie przylegać.
Wśród narzędzi, które przydadzą się przy tapetowaniu możemy wyróżnić nożyki do tapet oraz podziałki, które pozwolą na odmierzenie pożądanych długości pasków. Pod ręką niech będzie również śrubokręt, którym odkręcimy gniazdka, czy inne elementy przeszkadzające w tapetowaniu.
Witam, bardzo proszę o kontakt mailowy do autora artykułów na blogu. Pozdrawiam serdecznie.
Witam, proszę skorzystać z formularza kontaktowego 🙂