Inteligentny dom
Dom inteligentny, czyli jaki? Co powinno go wyróżniać spośród tradycyjnych domów? Przede wszystkim muszą być w nim zainstalowane w nim elementy infrastruktury technicznej połączone w jeden zautomatyzowany system. Dzięki niemu będzie można wszystko nadzorować i zarządzać całością. Dom stanie się wtedy bardziej bezpieczny, komfortowy i tańszy w eksploatacji od tradycyjnego.
Pomysł inteligentnego budynku i systemu zarządzania budynkiem sięga lat siedemdziesiątych i swój początek ma w Stanach. Wywodzi się z systemów kontroli produkcji i optymalizacji środowiska rozwoju roślin. Technologie i rozwiązania, które zostały stworzone w tej dziedzinie do końca lat siedemdziesiątych pozwoliły na konstruowanie systemów zarządzania budynkiem do użytku prywatnego oraz przede wszystkim biurowego.
Określenie „dom inteligentny” zakłada zastosowanie w nim systemów, które wykazują cechy sztucznej inteligencji, tzn. kojarzenie podejmowanej decyzji, uczenia się czy przewidywania. Współczesne budynki mają już co raz większe ilości zautomatyzowanych systemów, które działają niezależnie. Wykonują różne programy, często skoordynowane ze sobą, co może sprawiać wrażenie, że dom sam podejmuje własne , indywidualne decyzje. W praktyce jednak wcale tak nie jest. Najbardziej zaawansowane systemy automatyki realizują po prostu programy ustalone wcześniej przez człowieka. Postępują więc zgodnie z zasadami przewidzianymi przez niego dla określonych sytuacji. Mogą to być to bardzo proste działania będące reakcją na określoną sytuację, na przykład „zacznij chłodzić, gdy zrobi się ciepło”, albo rozbudowane działania dynamiczne. Naukowcy mówią o konieczności wprowadzania zaawansowanych systemów sterowania w celu jak najefektowniejszego pozyskiwania i przetwarzania energii odnawialnej.
Ma to służyć czterem podstawowym celom:
-poprawie ekonomiki użytkowania budynku
-zwiększenia bezpieczeństwa osób zamieszkujących w takim domu
-polepszeniu ich jakości i komfortu życia
-poprawie lub chociaż niepogarszaniu oddziaływania danego budynku na środowisko naturalne
System zarządzania tego typu budynkiem pozwala na kontrolę, monitorowanie, integrację i raportowania takich elementów jak:
-sterowanie ogrzewaniem (kocioł, kominek, pompa ciepła, kolektory słoneczne, wentylację);
-sterowanie wspomagające zasilanie w energię elektryczną (baterie słoneczne, wiatrowy generator prądu);
-system alarmowy
-sterowanie wentylacją, klimatyzacją, a także filtracją w oparciu o parametry jakości powietrza tj. zawartość dwutlenku węgla oraz wilgotność
-system pogodowy
Najnowsze komentarze