Gipsy sypkie – cztery produkty, które możesz pomylić
Czy znasz to uczucie, gdy stoisz przed regałem w markecie budowlanym i nie wiesz który gips wybrać. Rzeczywiście jest ich kilka rodzajów i łatwo, nie będąc fachowcem, wybrać zły produkt.
Najprzydatniejszy gips do domowego zastosowania
W każdym mieszkaniu na ścianach powstają z czasem ubytki, widoczne są dziury po kołkach do obrazów, szafek, itp. Te najprościej zamknąć gipsem budowlanym, ale można także użyć masy szpachlowej.
Gips budowlany posłuży Ci także do mocowania listew i narożników. Jest także pomocny w pracy elektryka, który używa go do mocowania puszek i gniazd elektrycznych. Ponieważ zazwyczaj rozrabia się małą ilość gipsu budowlanego (z uwagi na małe wymiary naprawianej powierzchni), to produkt ten ma taki skład chemiczny, który powoduje szybkie wiązanie. Nałożona warstwa wyschnie już nawet po 8-10 minutach i można prowadzić dalsze prace.
W poprzednim akapicie wymieniliśmy gips szpachlowy. Ten produkt ma dwa zasadnicze zastosowania – pisaliśmy już o wyrównywaniu ubytków. Jednak służy on głównie do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych. Ich krawędzie są wklęsłe i w miejscu łączenia powstaje nisza. Zapełnia się ją właśnie gipsem szpachlowym. Na rynku jest wiele rodzajów takich gipsów – do spoinowania z taśmą zbrojącą i bez. Do nakładania pierwszej warstwy spoiny i do jej wykończania. Planując samodzielne prace z użyciem płyt gipsowo-kartonowych, warto przyjrzeć się bliżej tej gamie produktów.
Większe prace remontowe
Gładzie szpachlowe stosowane są pracach, których celem jest wyrównanie nierówności ściany lub sufitu. Należy jednak pamiętać, że grubość warstwy gładzi wynosi między 2 a 3 mm. Nie można za jej pomocą niwelować dużych nierówności ścian. W takim wypadku lepiej położyć płyty gipsowo-kartonowe w postaci suchego tynku. Pod tym określeniem kryją się płyty gipsowo-kartonowe przyklejone do ściany za pomocą kleju gipsowego. Inną opcją jest położenie (często od nowa) tynku. Pamiętajmy, że jest kilka rodzajów gładzi szpachlowych: gipsowe, polimierowe, cementowe, wapienne.
Tynki gipsowe (używana jest także nazwa gipsy tynkarskie) pozwalają na nałożenie warstwy o grubości nawet 2 cm. Jest to więc produkt wykończeniowy nakładany bezpośrednio na ściany zbudowane z cegieł ceramicznych, wapienno-piaskowych, z betonu komórkowego, itp. Tynki takie mają gładką powierzchnię, ale jeśli ktoś chce mieć ścianę gładką jak stół, to może całopowierzchniowo nałożyć także gładź szpachlową. Tynki takie nakłada się ręcznie albo za pomocą specjalnego agregatu, który przyśpiesza prace.
Najnowsze komentarze