Funkcjonalna łazienka na poddaszu?
Projektując łazienkę na poddaszu zawsze należy przestrzegać nieco innych zasad niż przy tradycyjnym projekcie. Należy uwzględnić wszystkie skosy, wysokości.
Podstawowy błąd jaki popełnia się przy projektach łazienek to sugerowanie się powierzchnia podłogi. Tymczasem może się przecież zdarzyć tak, że tylko 2m/2 spośród 7m/2 ma pełnowartościowe wymiary jeśli chodzi o wysokość.
Oczywiste jest przecież, że nie zamontujemy miski ustępowej przy dużym skosie bo będzie to nam znacznie utrudniało wyprostowanie się. Podobnie będzie wyglądała sytuacja jeśli wannę zamontujemy w nieodpowiednim miejscu. Wyobraźmy sobie że podczas wychodzenia z kąpieli dotykamy głową sufitu lub po prostu nie możemy wejść swobodnie do wanny.
Kluczowa przy aranżacji łazienki na poddaszu jest wysokość ścianki kolankowej. Im jest ona usytuowana niżej lub na bardzo niskiej ściance tym gorzej. Tym mniej bowiem będzie powierzchni w łazience która nada się do zamontowania w niej umywalki, wany czy prysznica.
Aranżację mogą utrudnić dwie skośne ściany. Mniej skosów może być pod dachem dwuspadowym lub z wysokim ryzalitem. Im większy kąt nachylenia dachu tym dach jest bardziej stromy, i tym bardziej wzrasta wysokość w pomieszczeniu.
Do łazienki na poddaszu dobrze jest doprowadzić światło dzienne. Pozwoli ona na większy komfort korzystania z pomieszczenia, ułatwi wentylację, zmniejszy wykorzystanie energii.
Okno powinno być odporne na wilgoć drewniane lub plastikowe wykonane z wielokomorowych profili PCW. Nie montujmy okien nad wanną ponieważ przy każdym jego otwieraniu będziemy musieli do niej wejść. Okno warto zamontować nad umywalką lub sedesem.
Łazienka na poddaszu jest dużo bardziej narażona na wszelką wilgoć. Powinniśmy zatem w sklepie uprzedzić że potrzebujemy materiały, które pozwolą nam zachować odpowiednią termoregulację specjalnie do tego typu miejsc.
Wanna powinna być umieszczona w miejscu najwyższym łazienki, najlepiej sprawdza się asymetryczna, narożna. Zazwyczaj w tym wypadku stosuje się produkty wykonywane specjalnie na wymiar dopasowywane do konkretnych pomieszczeń. Jeśli skosy są tak nisko, że nie da się przy nich nic postawić, zawsze możemy wannę czy umywalkę umieścić jako urządzenie wolno stojące.
Najnowsze komentarze