Czym ocieplić dom?
Jeśli planujesz, że następną zimę spędzisz w ocieplonym domu, to już dziś możesz zacząć zastanawiać się nad tym, który materiał termoizolacyjny – wełna czy styropian – przyda Ci się bardziej.
Może sztywny oraz mało nasiąkliwy styropian? To bardzo lekki materiał, który doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest dobra odporność na wilgotność powietrza oraz duża wytrzymałość mechaniczna.
W sklepach znajdziemy przede wszystkim zwykłe styropianowe płyty oraz te laminowane (np. papą). Produkuje się także styropiany akustyczne (służą do wyciszania stropów) czy styropiany o zmniejszonej chłonności (nadają się do izolowania podziemnych części budynków).
Na rynku dostępny jest też styropian grafitowy, zawierający grafit, który poprawia jego izolacyjność termiczną. Dużą zaletą styropianu jest niewątpliwie niska cena, jednak należy pamiętać, że jego izolacyjność akustyczna jest znacznie niższa, niż w przypadku wełny mineralnej.
Wełna mineralna odznacza się lekkością, sprężystością doskonałą izolacją cieplną i akustyczną oraz dużą wytrzymałością. W dodatku jest odporna na korozję i ogień, dlatego śmiało możemy nią ocieplać np. drewniane domy szkieletowe.
Wełną ocieplimy nie tylko ściany, ale również dach, kanały wentylacyjne czy podłogę. Warto również wiedzieć, że przepuszcza ona parę, a właściwość ta ma niebagatelne znaczenie w przypadku takich narażonych na działanie wilgoci pomieszczeń, jak łazienka czy kuchnia.
Rozróżniamy wełnę mineralną szklaną (powstaje ona między innymi z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej ) i kamienną (skalną), którą wytwarza się z kruszywa kamiennego. Wełnę można kupić w postaci otuliny, maty, filcu, płyty czy też granulatu (wszystko zależy od tego, którą część domu będziemy ocieplać).
A zatem wełna czy styropian? Trudno w tym przypadku o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ zastosowanie przedstawionych tu materiałów powinno być uzależnione od charakteru budynku czy ocieplanych pomieszczeń.
Najnowsze komentarze