Jak wykorzystać wnęki?
W nietypowo wybudowanych domach często można spotkać się z wnękami. Nastrajają one nieraz problemy w aranżacji wnętrza, dlatego nie wszyscy za nimi przepadają. Tymczasem mogą one mieć wiele zalet i być elementem dekoracyjnym jak i funkcjonalnym.
Wnęka to wgłębienie w ścianie, które może mieć różną wysokość, szerokość i głębokość. Może być mała, duża, płytka bądź bardzo głęboka. Wnęki są wynikiem niestandardowej architektury budynku, ale mogą też powstawać po zamurowaniu drzwi i okien. Drugi rodzaj wnęk charakteryzuje się zazwyczaj płytkością i wielkością odpowiednią drzwiom i oknom. Wnękę można też stworzyć samemu, choć to się chyba rzadko zdarza. Częściej chcemy się wnęk pozbyć, bo mami z nimi problem. Ale to jest problem, który da się w łatwy sposób zaaranżować.
Wnęki najczęściej występują w pokojach. Możemy z nich zrobić użytek i zamontować w nich półki, drewniane lub szklane, i postawić na nich bibeloty. Wnęka może również przemienić się w biblioteczkę. Nie potrzeba już wtedy żadnego reguła. Przestrzeń zostaje więc efektywnie wykorzystana. Na półkach we wnęce można poustawiać wszystko, łącznie z pamiątkami z wakacji czy rodzinnymi fotografiami. We wnęce może też stanąć wazon z ozdobnymi gałązkami. Jeśli wnęka jest wysoka można poszukać bardzo dużego wazonu, niekoniecznie szklanego, ale np. wykonanego z wikliny. Jeśli na ścianie znajdują się dwie lub trzy małe wnęki, to ładnie będą w nich wyglądać trzy jednakowe wazony. Takie użycie wnęki będzie bardzo dekoracyjne.
Dekoracyjną funkcję wnęka będzie również pełnić, gdy stanie się oprawą obrazu lub innego dzieła sztuki. Obraz możemy powiesić we wnęce, dopasowując go do jej rozmiarów. Reprodukcja może być oprawiona ozdobną ramą zależną od tego, co jest przedstawione na danym obrazie lub antyramą. Ramę można również zrobić we wnęki, obudowując ją listwami. Zamiast obrazów we wnęce może znajdować się szkło artystyczne lub rzeźba. Aby dzieło było jak najlepiej wyeksponowane, warto zamontować oświetlenie we wnęce. Mogą to być jarzeniówki przymocowane wewnątrz u góry lub taśmy z diodami LED zamocowane u góry lub po bokach wnęki.
Jeśli przeszkadza nam wielkość wnęki możemy ją zabudować od dołu płytą regipsową i postawić w tym miejscu kanapę lub fotel, a w pozostałej, zmniejszonej, wnęce możemy zamontować półkę i postawić wazon lub inną rzecz, albo powiesić obraz.
Wnęki mogą się również pojawić w kuchni lub w łazience. We wnęce w kuchni można poustawiać naczynia lub wyeksponować najlepsze talerze i porcelanę tak jak to się to robi w kredensie. Do takiej wnęki można przymocować szklane drzwiczki. Czasem wnękę możemy stworzyć sami. Najlepiej nadają się do tego duże pomieszczenia, np. duża łazienka. Ściany muszą zostać pogrubione poprzez wyłożenie ich płytami z karton-gipsu. To spowoduje zmniejszenie się powierzchni, ale zlikwiduje potrzebę posiadanie szafek i półek. Wnęka może powstać nad umywalką. W takiej wnęce najpewniej znajdzie się lustro. Można też zrobić wnękę nad wanną i poustawiać w niej kosmetyki oraz akcesoria prysznicowe. Wyłożenie ścian płytami karton-gips ma tę zaletę, że w ten sposób można ukryć rury oraz instalacje. Jeśli wnęka jest bardzo głęboka może się w niej znaleźć pralka.
Wnękę w łazience jak i w kuchni można wyłożyć wzorzystymi kafelkami, które będą się wyróżniać na tle pozostałych ścian. Wnęki w pokojach mogą być wytapetowane tą samą tapetą, co pozostałe ściany lub pomalowane na taki sam kolor. Można też je wyeksponować poprzez pomalowanie ich ciemniejszym odcieniem tego samego koloru lub kolorem kontrastowym.
Warto pamiętać, że we wnęce może też znaleźć się szafa.
Najnowsze komentarze