Jaka bateria? Jaki zlew do kuchni?
Urządzając kuchnię trzeba mieć na uwadze przede wszystkim jej funkcjonalność. Estetyka może zejść na dalszy plan, bo kuchnia to nie pomieszczenie reprezentacyjne. Jednym z najważniejszych miejsc jest zlew, więc musi być dobrany idealnie do potrzeb gospodyni.
Jeśli domownicy lubią dużo gotować, to oznacza, że codziennie w zlewie będą zalegać brudne naczynia. Nawet bardzo pojemna zmywarka może nie poradzić sobie z dużą ilością garnków, szczególnie tych o dużym rozmiarze. Dlatego zlew powinien być dość obszerny. Najbardziej praktyczne są zlewy dwukomorowe, bo kiedy w jednej komorze znajdują się brudne naczynia, druga służy do mycia, albo jedna służy do mycia, druga do płukania. Najczęściej kupowanymi zlewami są te wykonane ze stali nierdzewnej. Są najtańsze i najbardziej praktyczne. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości. Jednak należy czyścić je tylko miękką gąbką nasączoną delikatnym środkiem chemicznym, nigdy drucianą szczotką.
Niezmiernie ważna jest bateria. Najbardziej popularnymi bateriami są te montowane na ścianie. Rzadziej zakłada się baterie kuchenne stojące. Instaluje się je w otworze wyciętym z zlewie. Niezależnie od rodzaju baterii powinna być ona zamontowana na tyle wysoko, żeby można było swobodnie umyć duży garnek lub blachę do ciasta. Najwygodniejsze w obsłudze są baterie jednouchwytowe, bo pracując w kuchni, często trzeba wykonywać jedną czynność jedną ręką a przy okazji nalewać wodę drugą ręką. Jednym pokrętłem można wyregulować strumień wody oraz temperaturę. Bardzo praktyczne są wyciągane wylewki, które działają na zasadzie słuchawki od prysznica. Wystarczy wyciągnąć wylewkę i lekko pociągnąć wąż, żeby napełnić wysokie naczynie lub spłukać zlew.
Najnowsze komentarze