Co warto wiedzieć o wykładzinach podłogowych?
Zastanawiasz się nad wyborem wykładziny podłogowej? Słyszałeś, że to ciekawy pomysł, ale nie jesteś pewien? Sprawdź nasz artykuł, z którego dowiesz się najważniejszych informacji na ten temat.
Jakie mamy rodzaje?
Wykładziny można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze to tak zwane wykładziny dywanowe, które tworzone są z włókien naturalnych (wełna zwierzęca – kozy, owce, ale też z trawy morskiej i bawełny) oraz sztucznych (nylon, polipropylen, poliester).
Do domu powinniśmy wybrać wykładzinę wełnianą, bo jest miła w dotyku, nie przyciąga kurzu, jest odporna na ścieranie. To świetna izolacja cieplna, charakteryzuje się aktywnymi właściwościami higroskopijnymi. To oznacza, że wchłania nadmiar wilgoci z powietrza, a zwraca go do otoczenia, jak powietrze jest zbyt suche.
Sztuczna wykładzina jest zaś najlepsza do biur i sklepów, czyli miejsc, w których panuje duży ruch. Nylonowe modele nie gniotą się, są bardzo odporne na ścieranie, mają właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Warto wspomnieć, że wykładzina z polipropylenu jest odporna na różne chemikalia i rozpuszczalniki, pasuje więc do zakładów przemysłowych. Więcej znajdziesz tutaj.
Elastyczna do różnych miejsc
Być może nie będziemy mogli zastosować wykładziny dywanowej, może być też tak, że dane miejsce ma swoją specyfikę, a wspomniane modele tam nie pasują. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wykładzina elastyczna. Jest bardzo często wykorzystywana w takich miejscach jak kuchnie czy korytarze szpitalne.
Taką wykładzinę bardzo łatwo utrzymać w czystości, jest trwała, ma właściwości antybakteryjne. Istnieje wiele różnych wzorów, więc łatwo dobierzemy najlepiej pasującą do danego miejsca. Kosztuje niedużo, można wyróżnić kilka rodzajów, jak PCV, linoleum czy wykładzina korkowa.
PCV – najbardziej popularna
Z tej grupy najczęściej stosowane są z PCV. Możemy je położyć w różnych miejscach, pasują więc do kuchni, łazienki, jak i do biur i miejsc użyteczności publicznej. Wykładziny PCV można podzielić na homogeniczne (jednowarstwowe), jak i heterogeniczne, które składają się z kilku warstw. Te drugie są trwalsze, więc i odporne na zniszczenia różnego rodzaju.
Najnowsze komentarze