Kupujemy meble
Pewnego pięknego dnia stwierdzamy zwykle, że przydałoby się coś zmienić w danym pomieszczeniu. I jeśli nie jest to kwestia dodatków czy odświeżenia ścian, to najczęściej chodzi o nowe meble…
Miarka w dłoń!
Nie będziemy się tu rozwodzić nad trwałością dzisiejszych meblarskich wyrobów (którą nasi rodzice i dziadkowie z pewnością poddaliby w wątpliwość). Wiadomo, że w przypadku mebli liczy się nie tylko ich wygląd ale i funkcjonalność. Wybór powinien być również uzależniony od wielkości pomieszczenia – w tych mniejszych lepiej sprawdzą się meble jasne, lekkie i delikatne (a nie np. mocno zabudowane meblościanki), z kolei w tych przestronniejszych możemy sobie pozwolić na masywne zestawy z ciemnego drewna. Pamiętajmy, że umeblowanie związane jest też z takimi czynnikami, jak np. nasłonecznienie pokoju.
Warto przyjrzeć się propozycjom aranżacyjnym zaprezentowanym np. w magazynach poświęconym dekoracji wnętrz. Naszych wymarzonych mebli możemy szukać w sklepach meblowych lub przeglądając strony internetowe. Wybrane przez nas meble muszą też koniecznie harmonizować z ogólnym stylem meblowanego wnętrza, inaczej wprawdzie zyskamy nowy komplet, ale też przy okazji wrażenie chaosu (który tylko się zwiększy, jeśli zbytnio zagracimy pomieszczenie). Zanim jednak zaczniemy czegokolwiek szukać, powinniśmy oczywiście dokładnie zmierzyć wnętrze. Lepiej też od razu mierzyć siły na zamiary i szukać mebli, których cena okaże się akurat na naszą kieszeń.
Meble modułowe czy na wymiar?
Wybór mebli modułowych czy też tych na zamówienie zależy przede wszystkim od naszych zasobów finansowych, niezależnie od tego, jaki lokal meblujemy. Ale po kolei.
Jeśli chodzi o meble modułowe, to pod względem wielkości oraz ilości elementów mamy w tym przypadku wolny wybór – poszczególne części można ze sobą swobodnie zestawiać i przestawiać w różne miejsca, praktycznie w dowolnej konfiguracji. Na dodatek meble są dostępne od ręki (możemy je kupić na raty), a koszty będą niższe, jeśli zdecydujemy się na zestaw, który można złożyć samodzielnie. Ale najpoważniejszą wadą tego typu mebli jest fakt, że mają one dokładnie określone wymiary, co sprawia, że przy aranżacji nietypowych wnętrz (jak np. pomieszczeń na poddaszu pełnym skosów) ich dopasowanie może być trudne. Nie wszyscy też przepadają za seryjną produkcją.
Natomiast meble na wymiar mogą mieć dowolny kształt i rozmiar, ponieważ są wykonywane w zakładzie stolarskim pod indywidualny projekt. Projekty sporządzane są często komputerowo, a wizualizacje pomagają klientom lepiej wyobrazić sobie wnętrze (mogą też oni poprosić o dokonanie ewentualnych modyfikacji). Dlatego zwolennicy takich mebli mają gwarancję, że zyskują niepowtarzalny komplet, a czegoś podobnego nie znajdą np. w salonie krewnych. W ten sposób możemy się cieszyć meblami, które idealnie przystają nie tylko do konkretnego pomieszczenia ale i do naszych indywidualnych oczekiwań, czego nie można do końca powiedzieć o meblach gotowych. Meble na zamówienie są niezastąpione, gdy chcemy umeblować ciasne pomieszczenia czy zabudować problematyczne wnęki. Zwykle jednak nie obejdziemy się bez pomocy fachowca (który uwzględni specyfikę danego pomieszczenia), a i cena owych oryginalnych mebli nie należy do najniższych…
Najnowsze komentarze