Okap kuchenny – warto?
Często, gdy gotujemy, zapachy przedostają się z kuchni na nasze ubrania i do innych pomieszczeń. Czasem zdarza nam się coś przypalić i musimy otwierać okna i robić przeciąg. W usunięciu takich problemów pomoże nam okap kuchenny. Dlaczego jeszcze warto go kupić?
Może na początek wyjaśnijmy czym jest okap. To urządzenie kuchenne, dzięki któremu mieszkanie nie przesiąka zapachem smażonych frytek, cebuli, octu i innymi drażniącymi woniami. Na szafkach kuchennych nie osadzają się krople tłuszczu, dzięki czemu nie musimy później całej kuchni szorować detergentem. Poza tym okap potrafi nawet usunąć nadmierna wilgoć nagromadzoną w kuchni. Dobrze dobrany może być elementem wystroju i ozdobą. W nowoczesnych gospodarstwach domowych jest to urządzenie obowiązkowe.
Aby okap dobrze nam służył, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim jego wydajność musi być odpowiednio dopasowana do wielkości kuchni. Zbyt słaby okap w dużym pomieszczeniu w ogóle się nie sprawdzi, a będzie nas tylko drażnił wydawanym dźwiękiem. Nie możemy go też umieścić byle gdzie, ale bezpośrednio nad kuchenką i to na ściśle określonej wysokości. Kolejna ważna rzecz to filtry, w które musi być wyposażony nasz okap. Bez nich jest tylko atrapą i w niczym nam nie pomaga. Filtry należy także co jakiś czas czyścic i wymieniać. Informacje o częstotliwości takich działań powinny znaleźć się w instrukcji obsługi. Okap możemy zainstalować jedynie w pomieszczeniu posiadającym sprawną wentylację.
Istnieją dwa systemy, w których mogą pracować okapy. System otwarty polega na tym, że urządzenie jest podłączone do kanału wentylacyjnego i pracuje jako wyciąg. Jeśli nie jest podłączony, pracuje w systemie zamkniętym jako pochłaniacz zapachów. teoretycznie każdy dom powinien mieć sprawną wentylację, ale czasem nawet jak ją ma, nie zawsze da się podłączyć do niej okap. Jest tak na przykład w domach wielorodzinnych, gdzie każda rodzina mieszka na innej kondygnacji. Okapy SA najczęściej wyposażone w specjalne blokady, które zapobiegają powrotowi oparów do kuchni. Okap pracujący jako pochłaniacz zapachów filtruje powietrze i oczyszczone wdmuchuje z powrotem do pomieszczenia.
Praktycznie każdy okap może pracować w systemie zamkniętym i otwartym. Urządzenia wyposażone są w silniki, których moc wynosi od 18 do ponad 200 W. Okapy o dużej mocy sprawdzą się dobrze w systemach otwartych. Wadą tych urządzeń jest na pewno hałas, który wytwarzają podczas pracy. Sięga on nawet 72 dB. Niektóre okapy posiadają specjalne okładziny wyciszające. Jednak do dźwięku okapu można się jakoś przyzwyczaić, tym bardziej, że nie jest on włączony bez przerwy.
Ważnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze okapu jest jego wydajność. Standardowe modele przetłaczają około 200 metrów sześciennych powietrza na godzinę. Najlepsze osiągają nawet 800. W dużej kuchni sprawdza się najlepiej okapy, które wymienią powietrze sześć razy w ciągu godziny.
Najnowsze komentarze