Wybieramy łóżko
Łóżko to jeden z najistotniejszych mebli w mieszkaniu. To w nim spędza się bowiem znaczną część życia. Służy ono do snu i odpoczynku. To w nim relaksujemy się, odzyskujemy siły, dlatego tak ważne jest aby było wygodne i odpowiadało naszym wymaganiom.
Przy wyborze łóżka najważniejsze są cechy funkcjonalne, czyli to czy jest ono wygodne, czy ma odpowiedni rozmiar, czy nadaje się do łatwej pielęgnacji i czy ma dodatkowe funkcje, jak miejsce na przechowywanie pościeli. Ważne – ale nie najważniejsze – są względy estetyczne. Idealne łóżko to takie, które zapewni zdrowy, dobry sen i pasuje do wystroju wnętrza.
Łóżka wykonuje się z różnorodnych materiałów. Mają różne kształty i wymiary. Dlatego można kupić mebel w dowolnym stylu.
Prezentujemy kilka różnych modeli łóżek:
1.
Łóżko – antresola. Ma swoje zalety, jak i wady. Przede wszystkim jest idealnym rozwiązaniem w małym i wysokim mieszkaniu. Urządzając łóżko na antresoli wykorzystujemy zwykle niezagospodarowane miejsce – jest to bardzo funkcjonalne, praktyczne podejście. Takie łózko może też oryginalnie się prezentować i tak jak na powyższym zdjęciu być idealnie wkomponowane w przestrzeń. Wadą tego typu łóżek jest to, że trzeba na nie wchodzić i schodzić po drabince (rzadziej schodach). Jest to dość niekomfortowe, zwłaszcza dla osób starszych lub często wstających w nocy, np. do toalety. Łóżko na antresoli (czy w ogóle łóżko piętrowe) to dobre rozwiązanie dla dzieci i młodzieży.
2.
W tym łóżku – czy raczej łożu – można poczuć się jak księżniczka/ książę. Ten zaprojektowany w stylu ludwikowskim model cechuje ozdobna rama i wygodny, duży materac. Ostatecznego charakteru nadaje mu okrycie wierzchnie, czyli narzuta oraz poduchy i jaśki. Mebel tego typu idealnie pasuje do wnętrz stylizowanych na stare i wpasowuje się w przestrzeń zagospodarowaną antykami.
3.
To niezwykle oryginalne łóżko wygląda jakby unosiło się nad ziemią. Czarna, lśniąca, odbijająca je podłoga dodatkowo potęguje ten efekt. Taki mebel to nie tylko zwykłe łóżko, ale dzieło sztuki, ozdoba. Świetnie nadaje się do minimalistycznie urządzonych wnętrz o nowoczesnym charakterze lub stylizowanych na japońskie. Kwadratowy materac zapewnia pełną wygodę użytkowania. Takie łóżko stworzone jest dla miłośników jogi i medytacji.
4.
To najprawdopodobniej sosnowe łóżko świetnie wpisuje się w wystrój całego pomieszczenia. Jasne drewno, biała pościel, nieskomplikowane linie oddają wysublimowany, spokojny i zarazem świeży klimat pokoju. Wyjątkowości temu modelowi nadają nóżki, które nie są umocowane na rogach łóżka.
5.
Kolejny przykład dobrego dobrania łózka do wnętrza. Łóżko stanowi w nim główny, skupiający uwagę element, dlatego reszta wystroju jest dość ascetyczna. Zaokrąglona rama to świetny, oryginalny pomysł. Łóżko wygląda jakby miało się bujać w przód i w tył. Razem ze schodami i nocną szafką stanowi jedną całość.
6.
Ostatnia propozycja to białe łóżko. Jego prostotę przełamuje ciekawa, wygięta w łuk rama zastępująca nóżki. Dość nowoczesny design pomieszczenia (łóżko, duże, nieotwierane okno, srebrny dywan) ciekawie koresponduje z drewnianym, bielonym sufitem.
Najnowsze komentarze