Domowa sauna
Sauny cieszą się ogromną popularnością ze względu na ich dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Coraz częściej projektując budowę domu, decydujemy się na umieszczenie w nim sauny. Jak zaprojektować i zbudować odpowiednią saunę?
Na początek trzeba przemyśleć lokalizację sauny. Istnieją zarówno sauny wewnątrz, jak i na zewnątrz domów. Jeśli zdecydujemy się na saunę w domu, musimy ją jeszcze odpowiednio ulokować. Połączona z łazienką sprawi, że zbędne będzie wstawianie kolejnego brodzika do schłodzenia ciała. Jeśli często korzystasz z sauny wraz z grupą przyjaciół, ulokuj ją na parterze, w pobliżu kuchni i wyjścia na świeże powietrze. Domatorzy, którzy z sauny korzystać wolą przed snem, umieszczą ją w pobliżu sypialni.
Kolejnym tematem są rodzaje saun. Najpopularniejsze są sauny mokre, gdzie kąpiel rozpoczyna się od temperatury 50oC i stopniowa zwiększano jest do 90oC. Sauny suche są dla najwytrwalszych i najbardziej doświadczonych, ponieważ użytkownik zostaje w tym wypadku potraktowany od razu temperaturą 100-110oC przy niskiej wilgotności powietrza. Fińska odmiana charakteryzuje się kamieniami, które polewane są wodą, dzięki czemu zwiększa się odczucie ciepła. Istnieją też oczywiście sauny tradycyjne, nazywane także parowymi lub tureckimi, które cechują się wysoką wilgotnością. Są w nich montowane generatory pary, podgrzewane ławeczki, czy zbiorniczki na olejki zapachowe.
O czym powinniśmy pamiętać decydując się na saunę w domu? Przede wszystkim zainstalujmy dobrą wentylację. Jest ona ważna ze względu na nasze bezpieczeństwo. Podłoga musi być odporna na wilgoć i wysokie temperatury. Najlepiej sprawdzi się terakota. Na podłodze umieśćmy też drewnianą kratkę, która uchroni nas przed poślizgnięciem i poparzeniem stóp. Piec powinien znajdować się na ścianie wejściowej do kabiny, dzięki czemu będzie natychmiastowo ogrzewał powietrze wpadające podczas wchodzenia i wychodzenia z sauny. Ważnym elementem jest oświetlenie. Nie może być zbyt agresywne. Najlepiej osłonić żarówki dość kryjącymi abażurami lub umieścić lampy pod ławkami.
Wypoczynek w domowej saunie z pewnością podziała na nasze zdrowie i samopoczucie dobroczynnie. Nastrojowe światło, relaksująca muzyka, olejki eteryczne i ciepła para wprawić mogą w iście błogi stan.
Najnowsze komentarze